W sprawie chodziło zakwalifikowanie przychodu z tytułu przeniesienia własności ogródka działkowego wraz z nasadzeniami i urządzeniami na nim znajdującymi się.

Podatniczka twierdziła, że taki dochód powinien zaliczać się do źródeł ze sprzedaży innych rzeczy. Natomiast w przekonaniu organu taki dochód zalicza się do źródeł z praw majątkowych. 
Podatniczka była właścicielką ogródka działkowego od 2006 r. Jednak w 2014 r. zawarła umowę przeniesienia prawa do działki, a także przeniesienia własności znajdujących się na tej  działce nasadzeń, urządzeń i obiektów za wynagrodzeniem. Podpisanie takiej umowy było wynikiem wejścia w życie ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych.

Podatniczka twierdziła, że kwota uzyskana z tytułu przeniesienia własności nasadzeń, urządzeń i obiektów znajdujących się na działce stanowi źródło dochodu ze sprzedaży innych rzeczy i tym samym, jeśli ich zbycie zostało dokonane po upływie pół roku od końca miesiąca w którym zostały one nabyte i nie nastąpiło w ramach działalności gospodarczej, nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Rzecz musi istnieć samoistnie
Jednak dyrektor izby skarbowej w wydanej interpretacji indywidualnej wyraził odmienny pogląd. Fiskus przekonywał, że nasadzenia, urządzenia i obiekty znajdujące się na działce, nie można uznać za rzeczy. Organ wskazywał, że do uznania czegokolwiek za rzecz nie wystarcza sama fizyczna możliwość wyodrębnienia tego od gruntu, ponieważ musi istnieć samoistnie. Ponadto dyrektor zwrócił uwagę, że podatniczce przysługiwało prawo do nakładów, mające określony wymiar finansowy. W związku z faktem, że miały one miejsce na gruncie nie będącym jej własnością , dokonując sprzedaży tych nakładów uzyskała przychód ze źródła z praw majątkowych.
Argumentacja fiskusa nie przekonała podatniczki, która złożyła skargę do WSA. Wywodziła, że znajdujące się na działce nasadzenia, obiekty i urządzenia stanowią własność działkowca, gdy są wykonane lub zostały nabyte z jego środków finansowych. W konsekwencji, podatniczka stwierdziła, że mogą one być przedmiotem obrotu i są traktowane przez prawo cywilne jako odrębne od gruntu rzeczy ruchome.

Wojewódzki Sąd Administracyjny (I SA/Po 812/15) podzielił zapatrywania organu podatkowego. Sąd wskazał na kwestię samoistności jako warunku do uznania nasadzeń , urządzeń czy innych obiektów za rzeczy. W konsekwencji WSA uznał, że osiągnięty przychód ze zbycia nakładów pracowniczej działki ogródkowej stanowi przychód uzyskany z praw majątkowych.

Nasadzenia to rzeczy i obowiązuje je tylko półroczny termin

Ostatecznie sprawę rozstrzygnął NSA na korzyść podatniczki. 17 maja br. Naczelny Sąd Administracyjny (II FSK 1242/16) uchylił zarówno wyrok WSA, jak i interpretację indywidualną. Sąd kasacyjny wskazał, że bez wątpienia przychód z tytułu przeniesienia własności nasadzeń, urządzeń i obiektów znajdujących się na działce ogródkowej stanowi przychód z tytułu sprzedaży rzeczy, a nie praw majątkowych. Skoro ten przychód stanowi źródło dochodu ze sprzedaży innych rzeczy to tym samym, jeśli ich zbycie zostało dokonane po upływie pół roku od końca miesiąca, w którym zostały one nabyte i nie nastąpiło w ramach działalności gospodarczej, nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

LEX Biblioteka Podatkowa >>