Sądy administracyjne wydawały do tej pory różne wyroki w tej sprawie. Część składów orzekających uznawała, że montaż mebli pod zabudowę jest modernizacją, część uznawała, że nie ma związku z instalacją budynku, więc powinna być objęta podstawową stawką VAT.

Problem dotyczy mieszkańców domów i mieszkań objętych społecznym programem mieszkaniowym, czyli budynków jednorodzinnych o powierzchni użytkowej nieprzekraczającej 300 metrów kw. i mieszkań o powierzchni nie większej niż 150 metrów kw.

Spory między podatnikami a urzędami skarbowymi toczą się od początku 2011 r., bo wtedy zmieniły się przepisy dotyczące stawek VAT w budownictwie.

W sprawie, która stała się podstawą do rozstrzygnięcia w uchwale, chodziło o spółkę zajmującą się produkcją, sprzedażą i montażem u klientów mebli pod zabudowę. Spółka, była przekonana, że montowanie przez nią mebli pod zabudowę u klientów będzie objęte preferencyjną 8-procentową stawką VAT, bo jest to modernizacja, ale izba skarbowa była innego zdania.

Spółka zaskarżyła interpretację izby skarbowej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu. WSA stwierdził, że montaż mebli pod zabudowę jest związany z korzystaniem ze sprzętu AGD, ubrań itp., a nie jest instalacją techniczną budynku, więc nie jest to modernizacja, tylko dostawa towaru, objęta podstawową stawką VAT.

Naczelny Sąd Administracyjny, do którego spółka złożyła skargę kasacyjną, uznał, że spór budzi poważne wątpliwości i postanowił zwrócić się do siedmioosobowego składu NSA o wydanie uchwały.

W maju br. wiceminister finansów, Maciej Grabowski w odpowiedzi na poselską interpelację nr 15512, stwierdził, że zdaniem ministerstwa finansów, montaż szaf wnękowych i zabudowy kuchennej jest dostawą towarów i stawka VAT wynosi 23 proc.(PAP)

ede/ kjed/ abe/