Zmieniony wzór formularza określa projekt rozporządzenia ministra finansów. Ma zacząć obowiązywać wraz wejściem w życie przepisów wprowadzających opodatkowanie akcyzą płynów do papierosów elektronicznych i wyrobów nowatorskich. Aktualnie zmiany czekają na uchwalenie przez Senat.

Stawka podatku akcyzowego dla płynu do papierosów elektronicznych najprawdopodobniej wyniesie  0,5 zł/ml płynu, natomiast dla wyrobów nowatorskich - 141,29 zł za każdy kilogram i 31,41 % średniej ważonej detalicznej ceny sprzedaży tytoniu do palenia. Co istotne, opodatkowaniu będą podlegały płyny do papierosów elektronicznych zawierające nikotynę jak i płyny do papierosów elektronicznych beznikotynowe, gdyż – jak tłumaczyło Ministerstwo Finansów - są używkami stanowiącymi substytut tradycyjnych wyrobów tytoniowych.

Paweł Kaczmarek, doradca w zespole doradztwa podatkowego Grant Thornton potwierdza, że akcyzą mają być objęte płyny do e-papierosów niezależnie od tego, czy zawierają nikotynę. Jego zdaniem jest to zbieżne z obowiązującą zasadą, że akcyzą obciążone są również wyroby nadające się do palenia, które nie zawierają tytoniu. Marta Ignasiak, doradca podatkowy w SDZLegal SCHINDHELM, przyznaje dodatkowo, że opodatkowanie akcyzą papierosów elektronicznych i nowatorskich wyrobów tytoniowych nie zostało dotąd zharmonizowane na poziomie europejskim. Stąd - póki co Polska - ma prawo wprowadzić opodatkowanie w dowolnym zakresie, o ile spełni warunki traktatowe, potwierdzane przez orzecznictwo TSUE. W szczególności, podatek musi zostać tak skonstruowany, by wykluczyć opodatkowanie przywożonych produktów w wyższym stopniu niż produktów krajowych oraz by nie wywołać skutków dyskryminujących.

Resort finansów zakłada, że dochody budżetu państwa z tytułu podatku akcyzowego od płynu do papierosów elektronicznych i wyrobów nowatorskich wyniosą ok. 75 mln złotych rocznie.