Piotr Müller był w czwartek, w Polsat News pytany o to, kiedy korekta Polskiego Ładu trafi ostatecznie na rząd i później do Sejmu. Rzecznik rządu potwierdził, że ta korekta miała być w środę na posiedzeniu rządu, ale - jak wyjaśnił – „premier Mateusz Morawiecki udał się niezwłocznie w związku z informacją o katastrofie w kopalni na Śląsku, właśnie na Śląsk”.

 

 

Czytaj również: Zmiany w ulgach dla samotnych rodziców będą niekonstytucyjne>>

Rząd przyjmie nowelę Polskiego Ładu jeszcze w tym tygodniu?

Według rzecznika rządu, nowelizacja ma zostać „na pewno” przyjęta w tym tygodniu. Być może, jak powiedział stanie się to dzisiaj, a być może jutro. - Albo będzie szybkie posiedzenie rządu, albo zostanie ona przyjęta obiegowo – stwierdził.

W środę Rada Ministrów miała zająć się projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (nr UD 347). Jednak ze względu na wypadek w kopalni Pniówek premier Morawiecki w środę udał się na Górny Śląsk. W projekcie zmian w podatkach dochodowych zaproponowano m.in. obniżenie od 1 lipca 2022 r. stawki PIT z obecnych 17 proc. do 12 proc., co ma być skutkiem likwidacji tzw. ulgi dla klasy średniej. Poza tym przedsiębiorcy będą mogli wyłączyć składki na ubezpieczenie zdrowotne z podstawy opodatkowania. W projekcie ustawy zapisano także powrót do wspólnego rozliczenia z dzieckiem w przypadku samotnych rodziców oraz zwiększenie kwoty zarobków, jakie może osiągnąć dziecko bez utraty preferencji podatkowych przez rodziców (z 3089 zł do 16 061,28 zł w 2022).

Zgodnie z zapowiedziami resortu finansów, mimo że zmiany mają wejść w życie od 1 lipca, będą miały zastosowanie przy rozliczeniu podatkowym za 2022 r. do dochodów z całego bieżącego roku.

 


Niebawem poznamy nowego ministra finansów

Piotr Müller pytany zaś o oto, kiedy będzie nowy minister finansów, stwierdził: - Mogę powiedzieć tylko, że to są już finalne ustalenia i to będzie niebawem - oznajmił. Dopytywany, co to znaczy „niebawem”, odparł: - Czyli w najbliższych dniach. Przypomnijmy, że dotychczasowy minister finansów – Piotr Kościński, w związku z błędami w podatkowym Polskim Ładzie, zrezygnował z funkcji ministra finansów w lutym br. Odwołany też został Jan Sarnowski, wiceminister finansów. Po dymisji Kościńskiego premier Mateusz Morawiecki pełni obowiązki ministra finansów.