Szerszy katalog kosztów kwalifikowanych

Od 1 stycznia 2017 r. katalog kosztów kwalifikowanych, odliczanych od podstawy opodatkowania, zostanie rozszerzony o koszty uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy i prawa z rejestracji wzoru przemysłowego. Dotyczyć to będzie mikro-, małych i średnich przedsiębiorców (MŚP) w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej.

Wyższe kwoty kosztów kwalifikowanych

Podwyższeniu ulegnie kwota maksymalnego odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów kwalifikowanych. W przypadku podatników będących mikroprzedsiębiorcami, małymi przedsiębiorcami oraz średnimi przedsiębiorcami limit wynosić będzie zawsze 50 proc. kosztów kwalifikowanych. Natomiast w przypadku pozostałych podatników limit wynosić będzie 50 proc. kosztów - w przypadku kosztów pracy pracowników zatrudnionych w celu realizacji działalności badawczo-rozwojowej i 30 proc. - w przypadku pozostałych kosztów kwalifikowanych.

Dłuższy okres odliczania kosztów kwalifikowanych

Z 3 do 6 lat wydłuży się okres, w jakim podatnik może odliczyć niewykorzystaną – z powodu niskiego dochodu lub poniesienia straty – część przysługującego mu odliczenia kosztów kwalifikowanych. Uprawnienie to będzie przy tym przysługiwać, o ile podatnik nie skorzysta z wprowadzanej 1 stycznia 2017 r. możliwości uzyskania zwrotu dla nowopowstających przedsiębiorstw (tzw. start-upów) prowadzących działalność badawczo-rozwojową.

Zwrot gotówkowy dla start-upów prowadzących działalność B+R

Od 1 stycznia dla nowopowstających przedsiębiorstw (tzw. start-upów), które nie wykazują dochodów albo wykazują dochody za małe do pełnego skorzystania z ulgi z tytułu ponoszenia kosztów na działalność badawczo-rozwojową, przewidziano rozwiązanie polegające na przyznawaniu zwrotu kosztów kwalifikowanych, które nie zostały w danym roku objęte ulgą ze względu na brak dochodu do opodatkowania lub zbyt niski dochód, niewystarczający do wykorzystania przysługującej ulgi. Decyzja o wyborze tego rozwiązania należeć będzie do podatników.

Ponadto, na stałe wprowadzono do ustaw o podatkach dochodowych zasadę nieustalania przychodu i kosztów uzyskania przychodu z tytułu wniesienia przez podmiot komercjalizujący do spółki aportu w postaci komercjalizowanej wartości intelektualnej (np. patentu, prawa ochronnego na znak użytkowy, autorskiego prawa majątkowego do programu komputerowego).

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Vademecum Głównego Księgowego
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów