Powstanie zaległości podatkowej wiąże się oczywiście z liczeniem odsetek za zwłokę od tej zaległości, a – dla osoby odpowiedzialnej za rozliczenia podatkowe – także ryzykiem zarzutu karnoskarbowego związanego z uszczupleniem należności publicznoprawnej, np. podatnik wykazał nienależny zwrot VAT, gdyż z żadnej z ujętych w rejestrze faktur VAT nie przysługiwało mu prawo do odliczenia VAT naliczonego, przez co zaniżył wysokość zobowiązania podatkowego (przestępstwo oszustwa stypizowane w art. 56 § 1 k.k.s.).

Wielu podatników nie zdaje sobie jednak sprawy, że przestępstwem karnoskarbowym jest także sama próba uzyskania zwrotu VAT wynikającego ze złożonej do urzędu skarbowego deklaracji VAT, nawet jeżeli ostatecznie do zwrotu środków na rachunek bankowy podatnika nie doszło (art. 76 § 1 k.k.s.). Penalizowane jest narażenie Skarbu Państwa na uszczuplenie, a nie realne uszczuplenie wpływów budżetowych. Należy przez to rozumieć także spowodowanie konkretnego niebezpieczeństwa takiego uszczuplenia, co oznacza, że zaistnienie uszczerbku finansowego jest wysoce prawdopodobne, choć nie musi wcale nastąpić. Dlatego dla wyłudzenia zwrotu podatku VAT potrzebna jest tylko deklaracja podatkowa, w której podano dane niezgodne ze stanem rzeczywistym, a mianowicie wskazano w niej stan faktyczny, który nigdy nie zaistniał, ale który uzasadnia opodatkowanie, po to tylko aby uzyskać zwrot określonej kwoty podatkowej (por. postanowienie Sądu Apelacyjnego w Katowicach z 9 kwietnia 2014 r., sygn. II AKz 212/14).

Mając powyższe na uwadze należy dokładnie rozważyć, czy faktury będące podstawą odliczenia VAT naliczonego otrzymywane od danego partnera biznesowego nie budzą żadnych wątpliwości co do przedmiotu sprzedaży, rzetelności wykazanej w nich czynności lub ceny widniejącej na dokumencie. Niebagatelną rolę ma również sprawdzanie wiarygodności kontrahenta, od którego podatnik otrzymał fakturę zakupową. W celu zminimalizowania ryzyk podatkowych oraz karnoskarbowych warto skontaktować się z zaufanym doradcą podatkowym lub adwokatem specjalizującym się w podatkach pośrednich, czy procedury weryfikacyjne kontrahentów obowiązujące w firmie są wystarczające i nie wymagają modyfikacji

Jacek Matarewicz

doradca podatkowy, adwokat

Kancelaria Ożóg Tomczykowski

 

Dowiedz się więcej z książki
Prawo karne skarbowe. Schematy. Tabele. Komentarze. Orzecznictwo. Testy. Kazusy
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł