Sprawa dotyczyła kwestii zwolnienia z opodatkowania dochodu ze sprzedaży nieruchomości w związku z przeznaczeniem środków na zakup lokalu mieszkalnego przeznaczonego na wynajem. Chodziło o podatnika, który w lipcu 2012 r. nabył w drodze darowizny mieszkanie, które następnie sprzedał w styczniu 2016 r. Od końca roku, w którym miało miejsce nabycie w drodze darowizny (2012 r.) do momentu sprzedaży (2016 r.) nie upłynęło 5 lat, a więc cały uzyskany przez podatnika przychód powinien podlegać opodatkowaniu. Środki uzyskane ze sprzedaży otrzymanego w darowiźnie mieszkania podatnik zamierza jednak przeznaczyć w ciągu 2 lat na zakup mieszkania, które przeznaczy na wynajem. Natomiast dochód z najmu planuje przeznaczyć na spłatę kredytu zaciągniętego na nabycie mieszkania, w którym aktualnie mieszka oraz na bieżące koszty utrzymania obu mieszkań. W przyszłości oba lokale zamierza sprzedać a środki ze sprzedaży przeznaczyć na zakup jednego dużego mieszkania, w którym zamieszka z rodziną.

Podatnik zapytał fiskusa czy wydatek na zakup mieszkania, które wynajmie będzie zwolniony z podatku dochodowego. Sam uważa, że tak. Fiskus się jednak nie zgodził. Organ uznał, że zwolnieniem tym nie są zatem objęte dochody ze sprzedaży nieruchomości i praw w przypadku przeznaczenia przychodu na nabycie innych nieruchomości lub praw w sytuacji, gdy czynności te wskazują np. na działanie o charakterze zarobkowym, spekulacyjnym, inwestycyjnym lub innym niewskazującym na działanie ukierunkowane na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Nie zaspokaja więc swoich własnych celów mieszkaniowych osoba, która posiadając własne miejsce zamieszkania nabyła kolejny lokal mieszkalny w celu prowadzenia inwestycji w postaci najmu. Ważnym dla zastosowania zwolnienia jest, aby podatnik nabył lokal mieszkalny w celu realizacji własnych potrzeb mieszkaniowych. Wyrażenie „własne cele mieszkaniowe” należy odnosić do zamiaru zamieszkiwania związanego z wydatkowaniem przychodu a nie do nabycia lokalu mieszkalnego w znaczeniu przedmiotowym. Samo nabycie lokalu mieszkalnego w znaczeniu przedmiotowym nie wyczerpuje bowiem znamion zwolnienia. Istotnym jest zatem aby podatnik w nabytym lokalu mieszkalnym zaspokajał własne potrzeby mieszkaniowe, a nie przeznaczał lokal do realizacji potrzeb mieszkaniowych innych osób, tj. osób, którym lokal zostanie wynajęty.

Dlatego samo wydatkowanie przez podatnika uzyskanego przychodu ze zbycia mieszkania w okresie dwóch lat na nabycie kolejnego mieszkania, nie jest wystarczającą przesłanką do zastosowania zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych. Zakup lokalu mieszkalnego bez zamieszkania w nim, przeznaczenie nabytego mieszkania na wynajem a docelowo planowana sprzedaż wskazują, że nabycie lokalu nie nastąpi w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych, lecz w celu uniknięcia opodatkowania (skorzystania ze zwolnienia) i w celu zarobkowym (dochód z najmu).

Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 15 lutego 2017 r., sygn. 2461-IBPB-2-2.4511.1065.2016.2.AR, LEX nr 334812

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Vademecum Głównego Księgowego
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów