Na przywóz okazu chronionego trzeba mieć zezwolenie CITES

Turyście, który nie dysponuje odpowiednimi zezwoleniami, pozwalającymi na przewóz okazów chronionych przez granicę, grozi w Polsce kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Skóra wilka i koralowce to okazy chronione, które w ostatnich miesiącach zatrzymali mazowieccy funkcjonariusze celni na Lotnisku Chopina. Wilk oraz koralowce rafotwórcze, należące do tzw. gatunków CITES, podlegają ochronie prawnej na podstawie prawa międzynarodowego i krajowego.

Zgodnie z postanowieniami Konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem (CITES), tzw. Konwencji Waszyngtońskiej oraz przepisami prawa Unii Europejskiej, międzynarodowy obrót ponad 800 gatunkami zwierząt i roślin jest całkowicie zabroniony, a dla ponad 30 tysięcy gatunków jest ograniczony.

Gatunki objęte CITES zagrożone są wyginięciem właśnie z powodu nielegalnego handlu zarówno żywymi okazami, jak i wyrobami pochodnymi. Organem odpowiedzialnym za wydawanie odpowiednich świadectw zezwalających na obrót tymi gatunkami w Polsce jest Minister Ochrony Środowiska.

Turystce, która nie dysponowała odpowiednimi zezwoleniami, pozwalającymi na przewóz okazów przez granicę grozi w Polsce kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Sprawę prowadzi urząd celny.

Opracowanie: Michał Malinowski, RPE WKP

Źródło: www.mf.gov.pl, stan z dnia 29 sierpnia 2013 r.

Data publikacji: 29 sierpnia 2013 r.