– Wbrew wcześniejszym oczekiwaniom słabość polskiej gospodarki, rozumiana jako utrzymywanie się rocznej dynamiki wzrostu PKB nieznacznie powyżej zera, może przedłużyć się na drugi kwartał bieżącego roku. Potwierdzają to poniedziałkowe dane o PMI dla Polski, wskazujące na dalsze pogarszanie się koniunktury w przemyśle – komentuje decyzję RPP ekspert Pracodawców RP Łukasz Kozłowski.

W jego opinii chęć pobudzenia gospodarki poprzez ekspansję monetarną nie była jedynym motywem decyzji RPP. – Rada z całą pewnością dostrzega coraz silniejsze tendencje deflacyjne, np. wskaźnik cen produkcji sprzedanej w przemyśle spadł w kwietniu o 2 proc. rok do roku. Ponadto, od lutego roczna dynamika indeksu cen towarów i usług utrzymuje się poniżej celu inflacyjnego NBP – przypomina ekspert Pracodawców RP.

Mając to wszystko na uwadze Kozłowski uważa, że cykl obniżek stóp procentowych będzie kontynuowany. – Jak wynika z wyceny kontraktów FRA, rynek spodziewa się dalszego luzowania polityki pieniężnej przez polskie władze monetarne. Docelowy łączny zasięg kolejnych obniżek oceniany jest obecnie na ok. 50 punktów bazowych – kończy ekspert.