Warto odwołać się tu do wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 25 listopada 2008 r., sygn. akt III SA/Wa 1594/08. W sprawie, którą rozpoznał sąd spółka zaciągnęła od swojego udziałowca pożyczkę. Zgodnie z umową odsetki od pożyczki są kwartalnie kapitalizowane, naliczone odsetki podwyższają wysokość zobowiązania głównego. Strony umowy określiły termin spłaty odsetek na dzień spłaty pożyczki lub jej części, przy czym spłata nie może nastąpić wcześniej niż po upływie 12 miesięcy od otrzymania pożyczki przez spółkę. Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na spłatę pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów) (…) – art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a) ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz.U. z 2000 r., nr 54, poz. 654 z późn. zm., dalej jako; u.p.d.o.p.).

Podatnik powziął wątpliwość co do momentu zaliczenia skapitalizowanych odsetek do kosztów podatkowych. Chciał wiedzieć, czy koszt z tego tytułu należy rozpoznać w dacie kapitalizacji odsetek, czy w chwili ich zapłaty. Podatnik złożył w tej sprawie wniosek o wydanie wiążącej interpretacji podatkowej. W ocenie spółki skapitalizowane odsetki należy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w momencie ich faktycznej zapłaty.

Zdaniem spółki, ze wskazanego wyżej przepis art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a) u.p.d.o.p. wynika, że do kosztów podatkowych można zaliczyć tylko takie wydatki na spłatę pożyczki, które są skapitalizowanymi odsetkami od tej pożyczki. Z przepisu tego wynika bowiem, że warunkiem zaliczenia do kosztów podatkowych wspomnianych odsetek jest zaklasyfikowanie ich do wydatków na spłatę pożyczki. Zdaniem spółki spłatą pożyczki jest wyłącznie czynność skutkująca zaspokojeniem pożyczkodawcy (wierzyciela). Kapitalizacja odsetek, tj. dopisanie ich do kwoty głównej pożyczki, wywołuje, wyłącznie taki skutek, że zobowiązanie pożyczkobiorcy z tytułu odsetek przekształca się w zobowiązanie z tytułu spłaty pożyczki. Dlatego też w wyniku kapitalizacji odsetek nie dochodzi do zaspokojenia wierzyciela (spłaty pożyczki). W konsekwencji, w ocenie podatnika, koszt podatkowy w postaci skapitalizowanych odsetek można zatem rozpoznać dopiero w momencie spłaty pożyczki.

Dyrektor izby skarbowej, wydający wiążącą interpretację podatkową w imieniu ministra finansów uznał stanowisko spółki za nieprawidłowe. Jego zdaniem spółka powinna zaliczyć skapitalizowane odsetki do kosztów podatkowych już w dacie ich kapitalizacji.

Sprawa na skutek skargi podatnika trafiła na wokandę Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. W skardze podatnik powtórzył argumenty podawane w swoim stanowisku zawartym we wniosku o wydanie interpretacji podatkowej.

Sąd uznał za prawidłowe stanowisko spółki i uchylił interpretację dyrektora izby skarbowej. W uzasadnieniu wyroku sąd podkreślił, że z interpretacji przepisu art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a) u.p.d.o.p. nie wynika, że już czynność kapitalizacji odsetek skutkuje możliwością uznania ich za koszt podatkowy. Przepis ten dotyczy bowiem wydatków poniesionych w celu spłaty pożyczki. Natomiast kapitalizacja odsetek, tj. dopisanie ich wartości do zobowiązania głównego, nie stanowi zaspokojenia wierzyciela (spłaty pożyczki). W konsekwencji skapitalizowane odsetki można zaliczyć do kosztów podatkowych dopiero w momencie ich faktycznej spłaty – podsumował sąd.

Reasumując stwierdzić należy, że zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wydatków na spłatę pożyczki nie można – co do zasady – zaliczyć do kosztów podatkowych. Za koszt uzyskania przychodu można jednak uznać tę część kwoty głównej pożyczki, która powstała w wyniku kapitalizacji odsetek. Warunkiem zaliczenia skapitalizowanych odsetek do kosztów podatkowych jest uznanie ich za wydatki ¬poniesione w celu spłaty pożyczki. Sama czynność kapitalizacji odsetek nie powoduje zaspokojenia wie¬rzyciela. W rezultacie skapitalizowane odsetki spółka może zaliczyć do kosztów podatkowych nie w momencie ich kapitalizacji, lecz dopiero w momencie ich faktycznej zapłaty.