Zakupiliśmy licencję na nowy zintegrowany system, który został przyjęty do użytkowania w 2007 r. W sierpniu 2008 r. otrzymaliśmy fakturę za modernizację systemu na kwotę ok. 65.000 zł. Wraz z aktualizacją programu nie otrzymaliśmy jednak dodatkowej licencji ani umowy o przeniesieniu praw majątkowych.
Czy w takim wypadku dostosowanie systemu do potrzeb firmy możemy potraktować jako nową wartość niematerialną i prawną i amortyzować?
Podejrzewamy, że w przyszłości jeszcze niejednokrotnie będą miały miejsce tego typu modernizacje systemu.
Czy za każdym razem będzie to nowa pozycja w wartościach niematerialnych i prawnych?
1) Modernizacja oprogramowania nie stanowi odrębnej od programu wartości niematerialnej i prawnej.
2) Koszt modernizacji programu stanowi koszt uzyskania przychodu, ale może być rozliczony "w czasie" poprzez międzyokresowe rozliczenie kosztów.
Problem przedstawiony w pytaniu dotyczy sposobu zakwalifikowania wydatku związanego z modernizacją oprogramowania - zintegrowanego systemu do zarządzania, który stanowi wartość niematerialną i prawną. Koszt modernizacji wyniósł 65.000 zł.

W pierwszej kolejności należy rozważyć, czy prace związane z modernizacją oprogramowania mogą być zakwalifikowane jako odrębna wartość niematerialna i prawna. Zgodnie z przepisem art. 16b ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) - dalej u.p.d.o.p., za wartości niematerialne i prawne uważa się nabyte nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania m.in. licencje oraz autorskie lub pokrewne prawa majątkowe o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą. Nabyte prace związane z modernizacją oprogramowania, skoro nie zostały objęte odrębną licencją, ani nie stanowią przedmiotu praw autorskich dla spółki, nie mają bytu samodzielnego, to powyższe przesądza, że nie mogą być zakwalifikowane jako odrębna wartość niematerialna i prawna.

Druga możliwość to podwyższenie wartości licencji, jako wartości niematerialnej i prawnej. Przepis art. 16g u.p.d.o.p. nie przewiduje możliwości podwyższenia wartości początkowej wartości niematerialnych i prawnych. Możliwość podwyższenia wartości początkowej dotyczy wyłącznie środków trwałych, co wprost wynika z przepisu art. 16g ust. 13 u.p.d.o.p.

Wobec powyższego, opisany w pytaniu wydatek stanowi koszt uzyskania przychodu, przy czym może być rozliczony w czasie, poprzez wykorzystanie instytucji międzyokresowych rozliczeń kosztów.