PKPP Lewiatan postuluje w "Białej Księdze" wprowadzenie zmian w zakresie zadań Ministra Finansów, tak aby ponosił on odpowiedzialność za tworzenie wysokiej jakości przepisów prawa podatkowego.

Główną barierą rozwoju gospodarczego wskazywaną przez przedsiębiorców są nieadekwatne i nieczytelne przepisy podatkowe. Od 1 maja 2004 r., jak podaje PKPP Lewiatan, zmieniono ponad 12 tys. przepisów podatkowych i dokonano około 400 nowelizacji ustaw podatkowych. Wprowadzane zmiany dość rzadko są zgodne z celami gospodarczymi państwa.

W art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 4 września 1997 r. o działach administracji rządowej (Dz. U. z 2007 r. Nr 65, poz. 437 z późn. zm.) określono zadania Ministra Finansów. Wśród wymienionych w ustawie obowiązków nie ma żadnego zadania, które w jakikolwiek sposób wiązałoby się z dbałością o system podatkowy zgodny z polityką gospodarczą. Jak podkreśla Konfederacja, Minister Finansów nie jest zobowiązany ustawowo do tworzenia przepisów w sposób przejrzysty i spójny, mając na uwadze cały system podatkowy. Jak wskazano w "Białej Księdze" jest to bariera utrudniająca przeprowadzenie reformy systemu podatkowego w Polsce.

Zaproponowane zmiany to:

1) przypisanie nowych zadań MF związanych z odpowiedzialnością za jakość przepisów podatkowych i systemu podatkowego - zmiana ustawy z dnia 4 września 1997 r. o działach administracji rządowej;

2) stworzenie niezależnego urzędu podatkowego, zajmującego się analizą funkcjonujących przepisów prawa podatkowego oraz proponowaniem nowych rozwiązań - Minister określałby pożądany zakres wpływów do budżetu i proponował stawki podatkowe.

Celem tych zmian jest stworzenie trwałych podstaw i warunków dla reformy prawa i systemu podatkowego, skutkujących powstaniem przepisów podatkowych:

1) z których możliwe jest odczytanie zakresu i sposobu opodatkowania,

2) nakładających na obywateli obowiązki dowodowe i ewidencyjne w skali współmiernej do ryzyka fiskalnego,

3) adekwatnych do zjawisk społecznych i gospodarczych,

4) spójnych z polityką gospodarczą państwa.

Realizacja powyższych propozycji, jak zaznacza PKPP Lewiatan, jest niezbędna dla stworzenia trwałych podstaw i warunków dla reformy prawa i systemu podatkowego.

Katarzyna Bogucka

źródło: www.pkpplewiatan.pl