W wystąpieniu poselskim proponuje się, żeby mikro-, mali i średni przedsiębiorcy uiszczali podatek raz w roku, bez obowiązku wpłacania zaliczek na podatek raz w miesiącu. Propozycja ta w istocie skutkuje likwidacją zaliczek uiszczanych w trakcie roku przez MSP.

W aktualnym stanie prawnym podatnicy, mają możliwość wyboru najbardziej dogodnej dla siebie formy wpłacania zaliczek na podatek dochodowy.vPodstawową formą uiszczania zaliczek na podatek dochodowy są zaliczki miesięczne.

Podatnicy mają również możliwość wyboru, zawiadamiając o tym właściwego naczelnika urzędu skarbowego, kwartalnego sposobu wpłacania zaliczek lub uproszczonego sposobu wpłacania zaliczek na podatek dochodowy na zasadach określonych w ustawie o PIT lub ustawie o CIT.

Kwartalne zaliczki mogą wpłacać mali podatnicy oraz podatnicy rozpoczynający prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej. Wskazując na małych podatników jako uprawnionych do kwartalnego wpłacania zaliczek na podatek dochodowy, zarówno ustawa o PIT, jak i ustawa o CIT definiują jednocześnie małego podatnika. W rozumieniu tych ustaw małym podatnikiem jest podatnik, u którego wartość przychodu ze sprzedaży wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1.200.000 euro. Przychód z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej nieprzekraczający równowartości 1.200.000 euro osiąga 89 proc. podatników CIT i 97 proc. podatników PIT.

Zdaniem ministra likwidacja zaliczkowego uiszczania podatku dochodowego w trakcie roku podatkowego będzie skutkowała obowiązkiem zapłaty podatku jednorazowo za cały rok podatkowy. Obowiązek zapłaty podatku jednorazowo za cały rok podatkowy dla wielu podatników może okazać się zbyt dużym obciążeniem finansowym.

Interpelacja poselska nr 23680/1

Tekast pochodzi z Programu Vademecum Głównego Księgowego