Uczelnia organizuje konferencję naukową dla polskich firm i innych polskich uczelni na terenie Czech.
Czy miejscem świadczenia w tym przypadku będą Czechy, zgodnie z art. 27 ust. 2 pkt 3 u.p.t.u. i należy się zarejestrować w Czechach dla świadczenia tej usługi i odprowadzić podatek VAT do czeskiego urzędu skarbowego? Jak wystawić faktury dla tej usługi i jaką deklarację? Czy w przypadku konferencji nie naukowych, organizowanych przez Uczelnię poza Polską, miejscem świadczenia będzie Polska, a faktury należy wystawić na zasadach ogólnych?


Organizacja konferencji naukowej, która fizycznie odbywa się w Czechach nie podlega opodatkowaniu polskim VAT i winna być obciążona czeskim podatkiem od wartości dodanej.
Gdyby konferencja nie mogła być sklasyfikowana jako usługa w zakresie kultury, sztuki, sportu, nauki, edukacji lub rozrywki, wówczas miejsce jej opodatkowania byłoby definiowane poprzez siedzibę świadczącego.


Jedną z najważniejszych zasad unijnego podatku od wartości dodanej jest tzw. zasada terytorialności, w myśl której opodatkowaniu VAT danego państwa podlegają jedynie te czynności miejsce świadczenia których znajduje się na terytorium tego państwa.
Polski ustawodawca podatkowy wprowadził taką zasadę do polskiego systemu prawnego poprzez art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.) - dalej u.p.t.u. W pkt 1 takiej regulacji zapisane zostało, że opodatkowaniu polskim VAT podlegają usługi i dostawy, które wykonywane są terytorium kraju. Tym samym, jeżeli miejsce świadczenia usługi znajduje się poza granicami kraju, usługa nie podlega opodatkowaniu polskim VAT.
Oczywiście definiując miejsce świadczenia czynności należy kierować się zasadami określonymi w przepisach u.p.t.u., względnie w wydanych do nich aktach wykonawczych.
W myśl ogólnej zasady zapisanej w art. 27 ust. 1 pkt 1 u.p.t.u. usługa winna być opodatkowana w państwie, w którym świadczący ma swoją siedzibę, stałe miejsce wykonywania działalności (jeżeli usługa jest związana z takim miejscem) lub w którym ma miejsce zamieszania (o ile nie ma siedziby ani miejsce stałego prowadzenia działalności).
Od takiej ogólnej zasady ustanowione zostały liczne odstępstwa.
Jeden z wyjątków stosowany jest wobec usług w dziedzinie kultury, sztuki, sportu, nauki, edukacji lub rozrywki. Dla tego rodzaju świadczeń miejscem opodatkowania jest miejsce, gdzie usługi takie są faktycznie świadczone (art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. a u.p.t.u.).
Skoro więc a analizowanym przypadku podatnik wykonuje usługę polegającą na organizacji konferencji naukowej, która faktycznie odbywa się na terenie Czech, to świadczenie takie nie podlega opodatkowaniu polskim VAT i winna być obciążona czeskim podatkiem od wartości dodanej.
Musi on jednak wykazać taką sprzedaż w deklaracji VAT-7 (poz. 21). Jeżeli podatnik, dla takiej czynności nie musiałby dokonywać rejestracji na terenie Czech (to czy istnieje obowiązek wynikało będzie z czeskich przepisów prawa podatkowego), wówczas powinien udokumentować ją fakturą wystawioną w trybie § 27 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798, z późn. zm.).
Gdyby konferencja nie mogła być sklasyfikowana jako usługa w zakresie kultury, sztuki, sportu, nauki, edukacji lub rozrywki, wówczas miejsce jej opodatkowania byłoby definiowane poprzez siedzibę świadczącego; zatem usługa byłaby opodatkowana polskim VAT.