W ramach procedury selekcyjnej państw ubiegających się o organizację Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej EURO 2012, UEFA przedstawiła szereg gwarancji, których podpisania oczekiwała od krajów ubiegających się o organizację mistrzostw. Oczekiwana treść gwarancji została przedstawiona w wymogach zgłoszeniowych.

Do właściwości ministra finansów należało udzielenie 4 gwarancji, które ogólnie biorąc dotyczyły:

- zwolnień celnych i podatkowych w zakresie importu i eksportu przez uczestników i organizatorów dóbr, niezbędnych dla udziału w turnieju i jego przeprowadzenia,

- swobody transakcji z udziałem wymiany zagranicznej i transferu walut,

- zwolnień podatkowych dla UEFA, firmy organizującej przedsięwzięcie oraz wyznaczonych osób.

Po przeanalizowaniu treści oczekiwanych gwarancji stwierdzono konieczność dokonania ich modyfikacji. W związku z powyższym treść gwarancji została przez rząd tak sformułowana, aby deklarowany zakres gwarancji był zgodny m.in. z prawem obowiązującym członków Unii Europejskiej. Regulacje unijne uniemożliwiają państwom członkowskim UE dowolne kształtowanie wysokości stawek podatkowych i zwolnień od tego podatku (w tym również wprowadzanie szczególnych preferencji, nieprzewidzianych w ww. dyrektywie w przypadku realizacji dużych imprez o charakterze międzynarodowym).

W celu realizacji Gwarancji nr 11 (potwierdzonej Gwarancją nr 21) minister finansów podpisał rozporządzenie w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od niektórych rodzajów dochodów (przychodów) podatników podatku dochodowego od osób prawnych i podatku dochodowego od osób fizycznych, i to do tych zwolnień minister finansów nawiązał w dzisiejszym programie Gość Radia Zet.

Rozporządzenie dotyczy dwóch grup podmiotów, tj. podatników podatku dochodowego od osób prawnych (UEFA oraz, utworzone zgodnie z prawem szwajcarskim, podmioty, których UEFA jest jedynym udziałowcem lub akcjonariuszem) oraz osób fizycznych niemających miejsca zamieszkania na terytorium RP bezpośrednio przed przybyciem do Polski w celu organizacji turnieju UEFA, wykonywania pracy albo świadczenia usług w związku z tym turniejem, delegowanych przez UEFA lub jej spółki zależne lub akredytowanych przez UEFA (piłkarze, trenerzy, obsługa medyczna piłkarzy, obsługa techniczna).

W odniesieniu do osób prawnych (UEFA) oraz do osób delegowanych, zaniechaniem objęte są dochody (przychody) uzyskane od 1 stycznia 2010 r. do 31 grudnia 2012 r., natomiast w odniesieniu do osób akredytowanych przez UEFA, zaniechaniem objęte zostaną dochody (przychody) uzyskane w roku 2012.

Natomiast regulacje w zakresie podatku od towarów i usług (VAT) podlegają ścisłej harmonizacji w ramach Unii Europejskiej. Polska ustawa o podatku od towarów i usług oraz rozporządzenia wykonawcze do niej, zostały opracowane na bazie unormowań Szóstej dyrektywy Rady Unii Europejskiej.

Oznacza to, że państwa członkowskie, a więc również i Polska, są związane przepisami ww. dyrektywy i nie mają dowolności we wprowadzaniu preferencji w podatku VAT do krajowych systemów podatkowych. Także zwroty podatku od towarów i usług następują w ściśle określonych przepisami prawa przypadkach oraz dokonywane są uprawnionym podmiotom w wysokości regulowanej tymi przepisami.

Dlatego też UEFA (zarejestrowana dla rozliczeń VAT-u w Drugim US Warszawa Śródmieście) sprzedając bilety na mecze organizowane na terenie Rzeczpospolitej Polskiej jest obowiązana do rozliczania VAT-u od tych biletów w Polsce. Obowiązek ten wynika wprost z polskich i unijnych regulacji dotyczących miejsca świadczenia, zgodnie z którymi kwoty pobierane z tytułu wstępu na imprezy sportowe rozliczane są w państwie, w którym imprezy te się faktycznie odbywają.

W związku z powyższym UEFA jest zobowiązana do rozliczenia na terytorium Polski podatku od towarów i usług zawartego w cenie sprzedawanych przez nią biletów na mecze, które zostaną rozegrane na terytorium Polski.

Zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2011 r. o podatku od towarów i usług wstęp na imprezy sportowe podlega opodatkowaniu stawką w wysokości 8%.

Również podatek akcyzowy rozliczany jest na zasadach ogólnych.