Rozbieżność w zakresie interpretacji indywidualnych pojawia się w przypadku, gdy co najmniej dwie interpretacje osadzone co do istotnych elementów w tożsamym stanie faktycznym lub zdarzeniu przyszłym rozstrzygają dane zagadnienie w odmienny sposób.

Jak podał resort finansów, na ponad 154 000 interpretacji indywidualnych wydanych w okresie od lipca 2007 r. do października 2012 r. w 1161 przypadkach minister finansów stwierdził nieprawidłowość interpretacji i dokonał jej zmiany zgodnie z upoważnieniem zawartym w art. 14e ust. 1 Ordynacji podatkowej.

Statystyki prowadzone przez organy upoważnione wskazują, że spośród 7075 spraw poddanych ocenie przez sądy administracyjne w tym okresie 4279 zakończyło się uchyleniem interpretacji przez wojewódzki sąd administracyjny. W 2811 przypadkach organ nie podzielił argumentacji WSA i złożył skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Na 2377 rozstrzygnięć ogółem dotyczących interpretacji (w sprawach rozpatrywanych zarówno ze skargi organu, jak i zainteresowanego) do chwili obecnej w 1119 przypadkach NSA orzekł na korzyść organów podatkowych.