Kaucję gwarancyjną może złożyć podmiot dokonujący dostawy towarów określonych w załączniku nr 13 do ustawy o VAT nieposiadający zaległości podatkowych w podatkach stanowiących dochód budżetu państwa. Kaucja ta stanowi zabezpieczenie zapłaty podatku w związku dokonywaniem dostaw tych towarów. Wraz ze złożeniem kaucji gwarancyjnej podmiot składa wniosek w sprawie jej przyjęcia. Przepisy ustawy o VAT regulują zasady przyjmowania, przedłużenia terminu ważności, podwyższenia wysokości, zmiany formy oraz zwrotu tej kaucji.

Projektowane rozporządzenie wprowadza jednolity wzór wniosku w sprawie kaucji gwarancyjnej (VAT-28) oraz wzory załączników do tego wniosku:
- formularz VAT-28/A Przyjęcie kaucji gwarancyjnej
- formularz VAT-28/B Przedłużenie terminu ważności kaucji gwarancyjnej
- formularz VAT-28/C Podwyższenie wysokości kaucji gwarancyjnej
- formularz VAT-28/D Zwrot kaucji gwarancyjnej

W przypadku składania wniosku w sprawie zmiany formy kaucji gwarancyjnej podatnik złoży wniosek podstawowy (VAT-28) oraz formularze dodatkowe: VAT-28/A i VAT-28/D. W takim przypadku nie jest przewidziany dodatkowy formularz, bowiem zmiana kaucji gwarancyjnej w istocie sprowadza się do złożenia kaucji w nowej formie oraz zwrotu kaucji we wcześniej złożonej formie.

Wszystkie formularze będą mogły być składane za pomocą środków komunikacji elektronicznej. W przypadku składania kaucji w formie gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej lub upoważnienie dla organu podatkowego do wyłącznego dysponowania środkami zgromadzonymi na rachunku podmiotu, dokumenty te będą musiały zostać złożone w urzędzie skarbowym w formie papierowej (przy czym formularze mogą zostać złożone w formie elektronicznej).

Projektowane rozporządzenie ma wejść w życie 1 lipca 2015 r.

Informacja pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego