Podczas konferencji „Konkurencyjność sektora MMŚP 2014", zorganizowanej 4 listopada br. w Sejmie RP przez Konfederację Lewiatan, minister finansów Mateusz Szczurek przedstawił przedsiębiorcom plany resortu.

Przypomniał, że trwają intensywne prace nad nowymi przepisami Ordynacji podatkowej, zawierającymi wiele korzystnych dla firm przepisów, które poprawić mają z jednej strony relacje między podatnikami a państwem, a z drugiej strony ściągalność podatków.

Zobacz: Projekt zmian w Ordynacji podatkowej trafi na Komitet Stały RM >>

Minister wskazał przy tym, że jednym z większych problemów jest kwestia szarej strefy. Jego zdaniem prawo podatkowe powinno być tak skonstruowane tak, żeby szara strefa się nie opłacała. W przeciwnym wypadku, w konkurencji nieuczciwego z uczciwym, ten uczciwy zawsze przegra.

Minister finansów wskazał również na poważne zmiany czekające administrację podatkową. Chodzi m.in. o tzw. asystenta podatnika, czyli pracownika urzędu skarbowego, który będzie oddelegowany do pomocy przedsiębiorcy przez 1,5 roku działalności, budowę bazy wiedzy podatkowej on-line oraz modernizację Krajowej Informacji Podatkowej.

Jak zapewnił minister Szczurek ze strony urzędnika skarbowego przedsiębiorcy będą mieć sojusznika, a nie kogoś, kto rzuca kłody pod nogi, aby obowiązek płacenia podatków był z jednej strony uczciwie ponoszony przez wszystkich, a z drugiej strony był mało uciążliwy.

Zobacz: Rząd przyjął projekt zmian w administracji podatkowej i celnej >>