27.10.2017 r. w Ministerstwie Finansów odbyło się spotkanie na temat wizji rozwoju Jednolitego Pliku Kontrolnego dla potrzeb VAT (JPK_VAT) i możliwości zaangażowania producentów programów finansowo-księgowych w tworzenie aplikacji przyjaznych dla mikrofirm.

Przydatne doświadczenia producentów oprogramowania

Od 1 stycznia 2018 r. mikroprzedsiębiorcy będą prowadzić ewidencję zakupu i sprzedaży VAT w wersji elektronicznej i wysyłać ją jako JPK_VAT. Dzięki temu obowiązek przesyłania JPK_VAT obejmie wszystkich przedsiębiorców – duże przedsiębiorstwa wysyłają te dane już od 1 lipca 2016 r., a małe i średnie od 1 stycznia 2017 r.

„Dobrym pomysłem byłoby skorzystanie z Państwa doświadczeń, aby udostępnić mikroprzedsiębiorcom narzędzie, które umożliwi im proste i efektywne prowadzenie ewidencji w formie elektronicznej oraz generowanie i wysyłanie JPK_VAT" – powiedział wicedyrektor Departamentu Podatku od Towarów i Usług w MF Zbigniew Makowski. „Nasz dialog z producentami służy wypracowaniu rozwiązań przydatnych dla podatników, ale i atrakcyjnych biznesowo dla wytwórców oprogramowania" ­– dodał.

Jedną z rozważanych możliwości współpracy jest wspólne określenie przez Ministerstwo Finansów oraz producentów sprzętu IT wymagań dla elektronicznych programów do prowadzenia ewidencji VAT o funkcjonalności generowania JPK_VAT, które będą udostępniane mikroprzedsiębiorcom bezpłatnie. W zamian informacje o tego typu programach, (których jakość byłaby potwierdzona przez MF), jak i ich producentach mogłyby być publikowane na oficjalnej stronie Ministerstwa Finansów. To szansa na szersze dotarcie do najmniejszych przedsiębiorców, którzy od 2018 r. będą mieć obowiązek składania elektronicznej ewidencji VAT.

MF zaprasza producentów do przedstawiania pomysłów na współpracę

Ministerstwo Finansów zaprasza producentów oprogramowania finansowo-księgowego do przedstawienia swoich koncepcji i konkretnych pomysłów współpracy i przesyłania ich do 13 listopada 2017 r. na adres konsultacjeVAT@mf.gov.pl
W ramach przesyłanych propozycji prosimy przede wszystkim o wskazanie:

- wymagań technicznych dla elektronicznych programów do prowadzenia ewidencji VAT i generowania JPK_VAT,
- zakresu, w ramach którego programy byłyby udostępniane bezpłatnie mikroprzedsiębiorcom.