Pytanie

Firma zatrudniała pracownika na umowę o pracę, w trakcie trwania stosunku pracy pracownik dostał mandat za złe parkowanie samochodem służbowym, o którym nie poinformował pracodawcy. Firma dostała upomnienie i nakaz zapłaty mandatu 3 lata po zdarzeniu w czasie w którym pracownik nie był już zatrudniony.

Czy można zaliczyć do kosztów podatkowych mandat oraz upomnienie zapłaty z urzędu miasta, zapłacony za tego pracownika?

Odpowiedź

Koszty grzywny nałożonej na pracownika w formie mandatu oraz koszt upomnienia) nie mogą zostać zaliczone do podatkowych kosztów uzyskania przychodów.

Uzasadnienie

W pierwszej kolejności wyjaśnić pragnę, że mandat sam w sobie nie jest karą. Mandat jest jedynie formą w jakiej nakładana jest kara grzywny za wykroczenia. Mając to na uwadze wyjaśnić pragnę, że w myśl art. 16 ust. 1 pkt 18 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów grzywien i kar pieniężnych orzeczonych w postępowaniu karnym, karnym skarbowym, administracyjnym i w sprawach o wykroczenia oraz odsetek od tych grzywien i kar. Wyłączenie to dotyczy również grzywien i kar, które są regulowane za inne podmioty. W konsekwencji wskazane w treści pytania koszty (tj. koszt grzywny nałożonej na pracownika w formie mandatu oraz koszt upomnienia) nie mogą zostać zaliczone do podatkowych kosztów uzyskania przychodów.