Czy ograniczenie dla samochodów osobowych do 20.000 euro dotyczy również samochodów w leasingu?

Limit 20.000 euro ograniczających możliwość zaliczania do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych dotyczących samochodów osobowych nie ma zastosowania w przypadku leasingu operacyjnego (ma natomiast zastosowanie w przypadku tzw. leasingu finansowego, tj. gdy odpisów amortyzacyjnych od samochodów będących przedmiotem leasingu dokonuje leasingobiorca; jest to jednak rzadziej spotykana umowa leasingu).


Przepisy przewidują, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych z tytułu zużycia samochodu osobowego, w części ustalonej od wartości samochodu przewyższającej równowartość 20.000 euro (por. art. 23 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm. - dalej u.p.d.o.f.).
Przepis ten ma zastosowanie wyłącznie do odpisów amortyzacyjnych od samochodów dokonywanych przez podatników, a więc w przypadku leasingu - tylko w przypadku używania samochodów na podstawie umowy tzw. leasingu finansowego (tj. gdy odpisów amortyzacyjnych od samochodów będących przedmiotem leasingu dokonuje leasingobiorca; jest to jednak rzadziej spotykana umowa leasingu). Jednocześnie, brak podobnego przepisu dotyczącego rat wydatków związanych z leasingiem operacyjnym (tj. gdy odpisów amortyzacyjnych od samochodów będących przedmiotem leasingu dokonuje leasingodawca) samochodów o wartości przewyższającej równowartość 20.000 euro. Potwierdzają to organy podatkowe w udzielanych przez siebie wyjaśnieniach (zob. przykładowo postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Poznań-Nowe Miasto z dnia 12 września 2005 r., ZDA/423-15/05). A zatem limit 20.000 euro dotyczący samochodów osobowych nie ma zastosowania w przypadku leasingu operacyjnego.
Jednocześnie pragnę zauważyć, że w przypadku leasingowanych (zarówno na podstawie umowy leasingu operacyjnego, jak i finansowego) samochodów osobowych ma zastosowanie drugi z istniejących limitów, tj. limit zaliczanych do kosztów uzyskania przychodów wydatków na ubezpieczenie samochodu. Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 47 u.p.d.o.f., nie uważa się za koszty uzyskania przychodów składek na ubezpieczenie samochodu osobowego w wysokości przekraczającej ich część ustaloną w takiej proporcji, w jakiej pozostaje równowartość 20.000 euro, przeliczona na złote według kursu sprzedaży walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia zawarcia umowy ubezpieczenia w wartości samochodu przyjętej dla celów ubezpieczenia.