W propozycjach zmian Ordynacji podatkowej znalazł się zapis, żeby w odniesieniu do przesyłek nadawanych spoza terytorium Unii Europejskiej, termin takiej przesyłki uważany był za zachowany, jeżeli przed jego upływem pismo zostało otrzymane przez polską placówkę pocztową operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy - Prawo pocztowe.

Lewiatan uważa, że zmiana taka jest zasadna i pożądana, jednak powinna zostać rozszerzona Termin złożenia pisma powinien być również uważany za zachowany, jeżeli przed jego upływem pismo zostało nadane w polskiej placówce pocztowej każdego operatora pocztowego. Na zmianie tej skorzystaliby zarówno obywatele jak i budżet państwa

Zdaniem ekspertów Rady Podatkowej wyeliminowałoby to występowanie negatywnych skutków procesowych dla przedsiębiorców, którzy, nie mając świadomości konieczności nadania przesyłki z zachowaniem wymaganego przez prawo terminu w placówce pocztowej Poczty Polskiej, składali pisma w placówce innego operatora pocztowego.

Proponowana zmiana przyczyniłaby się do rozwoju nowoczesnej i konkurencyjnej gospodarki, w tym również rynku usług pocztowych, co przełoży się na wpływy do budżetu państwa - usługi powszechne świadczone przez Pocztę Polską są zwolnione z opodatkowania VAT, a realizowane przez operatorów pocztowych, którzy nie mają statusu operatora wyznaczonego - nie podlegają zwolnieniu z tego podatku (23 proc. VAT).