Lewiatan chce znaków akcyzy na cygarach

Eksperci Konfederacji Lewiatan postulują krótsze niż przewidywane przez resort finansów zwolnienie z obowiązku oznaczania znakami akcyzy na cygara i cygaretki - do 31 grudnia 2015 r., czyli rok krócej w stosunku do projektowanej zmiany.

Projekt rozporządzenia z 22 lipca 2014 r. zakłada utrzymanie przez okres kolejnych dwóch lat, tj. do 31 grudnia 2016 r. zwolnienia z obowiązku oznaczania znakami akcyzy, m.in. wyrobów akcyzowych, jakimi są cygara i cygaretki. W uzasadnieniu projektu wskazano, że zwolnienie z obowiązku oznaczania znakami akcyzy niektórych wyrobów akcyzowych wprowadzane jest ze względu na nakłady finansowe, jakie musiałby ponieść budżet państwa w związku z wprowadzeniem systemu oznaczeń, trudnościami technicznymi związanymi z aplikowaniem znaków akcyzy na niektóre wyroby akcyzowe oraz niewielką „czarną strefą".

W ocenie ekspertów Lewiatana, mimo działań podejmowanych przez resort finansów mających na celu odpowiednie doprecyzowanie przepisów akcyzowych, nadal kwitnie produkcja papierosów z wyrobów tytoniowych objętych niższymi stawkami podatku akcyzowego. W okresie ostatnich dwóch lat znacząco wzrosła sprzedaż „cygar imprezowych", tj. wyrobów tytoniowych objętych obniżoną stawką podatku akcyzowego, a wykorzystywanych jako źródło surowca do ręcznego skręcania papierosów.

Według szacunkowych obliczeń na podstawie sprzedaży z wybranych punktów detalicznych, wielkość rynku cygar wykorzystywanych jako surowiec do wyrobu papierosów wynosi ok. 1000 ton rocznie (pozwalających na wyprodukowanie około 1 mld sztuk papierosów). Biorąc pod uwagę poziom sprzedaży legalnego tytoniu do palenia, który spadł do poziomu 2106 ton w 2013 roku, widać wyraźnie, że konsumpcja tytoniu do palenia nabywanego w formie cygar imprezowych może stanowić prawie połowę konsumpcji tradycyjnego tytoniu do palenia.

Lewiatan nie zgadza się więc ze stwierdzeniem dotyczącym niewielkiej skali „czarnego rynku" oraz z faktem, że nakłady finansowe związane z wprowadzeniem systemu oznaczeń, obciążającymi budżet państwa i podatników nie są zasadne. Ważne jest bowiem dokładne monitorowanie skali oraz sposobu sprzedaży nowego produktu rynkowego, który powstał jako substytut wyrobów, które zostały uznane za produkty omijające przepisy akcyzowe.

Mając to na uwadze Konfederacja postuluje, aby projekt nowelizacji przewidywał zwolnienie z obowiązku oznaczania znakami akcyzy na cygara i cygaretki do dnia 31 grudnia 2015 r., czyli rok krócej w stosunku do projektowanej zmiany. Eksperci uważają, że roczny okres zwolnienia pozwoli na przygotowanie się do realizacji obowiązku oznaczania znakami akcyzy cygar i cygaretek zarówno przez administrację państwową, jak i podmioty działające na rynku krajowym i zagranicznym.

Obowiązek oznaczania znakami akcyzy cygar i cygaretek wprowadzony od 1 stycznia 2016 roku pozwoli na w pełni efektywne przeprowadzanie kontroli przez Służbę Celną w całym łańcuchu dostaw. Umieszczanie znaków akcyzowych na cygarach i cygaretkach pozwoli również innym powołanym do tego służbom włączyć się w proces kontroli, szczególnie na poziomie sklepów detalicznych. Umieszczenie znaków akcyzowych na tych wyrobach zagwarantuje pełną ściągalność należnego podatku z bardzo dynamicznie rosnącej kategorii wyrobów tytoniowych służących produkcji papierosów.

Opracowanie: Jolanta Mazur, RPE WK

Źródło: www.konfederacjalewiatan.pl, stan z dnia 13 sierpnia 2014 r.

Data publikacji: 13 sierpnia 2014 r.