Z uwagi na rozbieżności w orzecznictwie sądów administracyjnych w przedmiotowej tematyce 21 października 2013 r., Naczelny Sąd Administracyjny w składzie poszerzonym - całej Izby Finansowej podjął uchwałę (II FPS 1/13), w której wskazał że wynagrodzenie z tytułu nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej przez pełnomocnika ustanowionego z urzędu, zależy od formy prawnej w jakiej wykonuje on swój zawód.

Wynagrodzenie należy kwalifikować do źródła przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - w przypadku gdy pomoc prawną z urzędu pełnomocnik wykonuje prowadząc działalność zawodową w formie działalności gospodarczej, a gdy czyni to w ramach innych form wykonywania swojego zawodu - wynagrodzenie to należy kwalifikować do źródła przychodów z działalności wykonywanej osobiście, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 tej ustawy.

Zobacz: Forma wykonywania zawodu pełnomocnika określa źródło przychodu >>

Wobec powyższego, wynagrodzenie, mimo że przyznane jest osobie pełnomocnika faktycznie świadczącego pomoc prawną, stanowi przychód z działalności gospodarczej, prowadzonej w określonej formie prawnej. W przypadku spółki niemającej osobowości prawnej, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT czyli za przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 14 kwietnia 2014 r., ILPB1/415-894/12/14-S/AG

Omówienie pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego