Podmiot otrzymujący fakturę korygującą, w której podwyższeniu uległa stawka VAT, dodatkową kwotę musi ująć po stronie Wn konta rozliczeń z tytułu tego podatku.
Otrzymanie faktury korygującej z kwotą wyższą niż faktura pierwotna, niezależnie od tego, że przyczyną jej wystawienia jest zastosowanie przez sprzedającego wyższej stawki VAT, oznacza powstanie dodatkowego zobowiązania wobec dostawcy towarów. Zakładając, że podatnikowi – nabywcy towarów – przysługuje pełne odliczenie VAT wynikającego z otrzymanej faktury korygującej, zwiększona kwota VAT stanowi jednocześnie dla tego nabywcy podatek naliczony do odliczenia. Otrzymaną fakturę korygującą można ująć w księgach rachunkowych w sposób następujący: strona Wn konta 225 – Rozliczenie VAT naliczonego, strona Ma konta 202 – Rozrachunki z dostawcami. Wartość podlegająca księgowaniu powinna odpowiadać kwocie zwiększenia VAT w fakturze korygującej w stosunku do podatku wykazanego w fakturze pierwotnej.
Ponadto 2011 rok przyniesie zwiększenie obciążeń podatkowych w zakresie VAT. Nowe, podwyższone stawki będą ustalone na poziomie 23, 8 oraz 5%. Spowoduje to konieczność wprowadzenia zmian do systemów finansowo-księgowych, zwłaszcza po stronie sprzedających. Sprzedawcy będą musieli dokonać zmiany obecnie obowiązujących stawek podatku od towarów i usług na nowe. Stare stawki będą musiały funkcjonować w systemie obok nowych, ze względu na przyszłe korekty transakcji sprzedaży, które miały miejsce przed 1 stycznia 2011 r. Z tym swoistym dualizmem stawek możemy mieć do czynienia przez kolejnych kilka lat, teoretycznie aż do upływu momentu przedawnienia zobowiązania podatkowego.
źródło: Gazeta Prawna, 10 grudnia 2010 r.