Najbardziej przejrzysta sytuacja panuje na gruncie przepisów o podatkach dochodowych, gdzie wprost przewidziano, że przychód z tytułu zbycia przedmiotu zabezpieczenia powstaje nie w momencie zawarcia umowy przewłaszczenia na zabezpieczenie, lecz dopiero z chwilą ostatecznego przeniesienia posiadania na rzecz wierzyciela. Obowiązek zapłaty podatku dochodowego powstanie zatem jedynie, gdy dojdzie do rzeczywistego skorzystania przez wierzyciela z zabezpieczenia i przejęcia posiadania nieruchomości w związku z brakiem spłaty wierzytelności przez dłużnika.

W zakresie podatku od towarów i usług skutki są podobne do tych przedstawionych powyżej. Nie wynikają one jednak wprost z przepisów, lecz z definicji dostawy towarów, przez którą rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Obowiązek podatkowy z tytułu dostawy towarów powstaje zatem w momencie przeniesienia ekonomicznego władztwa nad rzeczą, który to moment w przypadku umowy przewłaszczenia na zabezpieczenie ma miejsce z chwilą ostatecznego przeniesienia posiadania na rzecz wierzyciela.

Przewłaszczenie na zabezpieczenie jest umową nienazwaną i jako taka nie zostało ono wymienione w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych, w związku z czym uznaje się, że nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem.

Serwis prawny BCC
Kancelaria Krawczyk i Wspólnicy