Nieprawidłowe jest  zaliczania do kosztów uzyskania przychodów comiesięcznie, tj. przez 11 miesięcy roku, części dodatkowego wynagrodzenia rocznego i zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów na koniec roku w grudniu 2011 r. po sporządzeniu listy wypłat dodatkowego wynagrodzenia będącego różnicą między kwotą naliczeń z 11 miesięcy a kwotą z tej listy wypłat.

Wynagrodzenia, premie i nagrody i inne świadczenia pieniężne ponoszone na rzecz pracownika mogą stanowić koszt uzyskania przychodu w miesiącu, za który są należne, jednak pod warunkiem że zostały wypłacone lub postawione do dyspozycji pracownika w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy lub umowy o pracę.

Zgodnie z art. 2 ust.1 ustawy z dnia 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej, pracownik nabywa prawo do wynagrodzenia rocznego w pełnej wysokości po przepracowaniu u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego. Tak więc dodatkowe wynagrodzenie roczne za 2011 rok stanie się należne dopiero z dniem 31 grudnia tego roku.

W związku z tym wydatki na wypłatę dodatkowego wynagrodzenia rocznego za 2011 r. mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w momencie, gdy przedmiotowe świadczenie stanie się należne, tj. w miesiącu grudniu 2011 r., choć jego wypłata będzie miała miejsce w I kwartale 2012 r. pod warunkiem, że faktycznie świadczenie to zostanie wypłacone lub postawione do dyspozycji w tym terminie.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 9 sierpnia 2011 r., sygn. IPTPB3/423-69/11-4/IR.

Jolanta Mazur

źródło: www.mf.gov.pl