Czy na podstawie ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2009 r. Nr 3, poz. 11) spółka może zrezygnować z prowadzenia składu podatkowego? Art. 89 ust. 2 zmienia stawkę podatku akcyzowego dla pewnego rodzaju produktów na 0 zł, a przepis art. 47 ust. 1 stanowi, że producenci wyrobów akcyzowych ze stawką zerową nie muszą tworzyć składów podatkowych.
Czy w tej sytuacji spółka korzystając z przepisu art. 52 ust. 4 może wnioskować o wycofanie się z prowadzenia składu podatkowego?

Producent wyrobów akcyzowych, które to wyroby objęte są zerową stawką akcyzy, nie musi prowadzić działalności w składzie podatkowym. Produkcja tych wyrobów może się bowiem odbywać poza składem podatkowym. Skoro tak, to po 1 marca 2009 r. - jeśli istotnie produkowane wyroby są objęte zerową stawką akcyzy - można zrezygnować z prowadzenia składu podatkowego.
Od dnia 1 marca 2009 r. obowiązuje nowa ustawa z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2009 r. Nr 3, poz. 11) - dalej n.u.p.a.
Zgodnie z przepisem art. 89 ust. 2 n.u.p.a. stawka akcyzy na wyroby energetyczne inne niż określone w ust. 1 pkt 1-13, przeznaczone do celów innych niż opałowe, jako dodatki lub domieszki do paliw opałowych, do napędu silników spalinowych albo jako dodatki lub domieszki do paliw silnikowych, wynosi 0 zł.
Powyższe wskazuje zatem, że niektóre wyroby energetyczne są opodatkowane zerową stawką akcyzy (wynoszącą 0 zł).

W myśl art. 47 ust. 1 n.u.p.a. produkcja wyrobów akcyzowych określonych w załączniku nr 2 do ustawy oraz wyrobów akcyzowych innych niż określone w załączniku nr 2 do ustawy, objętych stawką akcyzy inną niż stawka zerowa, może odbywać się wyłącznie w składzie podatkowym,

Z powyższej regulacji wynika, że producent wyrobów akcyzowych (czy to określonych w załączniku nr 2 do n.u.p.a., czy to innych wyrobów akcyzowych), które to wyroby objęte są zerową stawką akcyzy, nie musi prowadzić działalności w składzie podatkowym. Produkcja tych wyrobów może się bowiem odbywać poza składem podatkowym.

Skoro tak, to po 1 marca 2009 r. - jeśli istotnie produkowane wyroby są objęte zerową stawką akcyzy - można zrezygnować z prowadzenia składu podatkowego.

Przepis art. 52 ust. 4 n.u.p.a. stanowi, że właściwy naczelnik urzędu celnego cofa zezwolenie na prowadzenie składu podatkowego również na wniosek podmiotu prowadzącego skład podatkowy.

Jeśli zatem stosowny wniosek zostanie złożony, to zezwolenie na prowadzenie składu podatkowego wygaśnie i wówczas nie będzie on już funkcjonował.
Należy jeszcze zastrzec, że w art. 55 n.u.p.a. określono szereg delegacji do określenia w przepisach wykonawczych różnych aspektów związanych z funkcjonowaniem składów podatkowych. Rozporządzenia te nie zostały jeszcze wydane. Częściowo znane się ich projekty (zamieszczone w Biuletynie Informacji Publicznej Ministerstwa Finansów). Akty wykonawcze mogą zaś w pewien sposób wpływać na obowiązki związane z prowadzeniem składu podatkowego (choć oczywiście nie mogą rozszerzyć podmiotowego i przedmiotowego zakresu obowiązku prowadzenia składu podatkowego).