Prowadzę zakład produkcyjny na zasadach ogólnych (PKPiR). W grudniu zakupiłem na kredyt maszynę za kwotę 4300 zł netto. Koniec spłaty ostatniej raty przypada na czerwiec 2010 r.
Kiedy mogę wprowadzić maszynę do ewidencji środków trwałych?

Okoliczność, iż nabywca zapłacił sprzedawcy ze środków pieniężnych uzyskanych z kredytu, nie ma wpływu na możliwość zaliczenia maszyny do środków trwałych, jeżeli sprzedawca w momencie zakupu maszyny przeniósł na kupującego własność rzeczy i wydał mu tą rzecz.
Jeżeli maszyna w momencie nabycia w grudniu stanowiła własność podatnika, była kompletna i zdatna do użytku w dniu przyjęcia do używania, to podatnik miał prawo w grudniu wprowadzić maszynę do ewidencji środków trwałych, przyjmując za wartość początkową cenę nabycia powiększoną o prowizje i odsetki od kredytu naliczone do dnia przekazania maszyny do używania.
Podatnik może też wprowadzić maszynę do ewidencji w późniejszym terminie. Taki przypadek uznaje się za ujawnienie środka trwałego.
Zgodnie z przepisami art. 22a ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) - dalej u.p.d.o.f. - amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c u.p.d.o.f., stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:
1) budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
2) maszyny, urządzenia i środki transportu,
3) inne przedmioty
- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1 u.p.d.o.f., zwane środkami trwałymi.
Na podstawie art. 22g ust. 1 pkt 1 oraz ust. 3 u.p.d.o.f. za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem art. 22g ust. 2-18 u.p.d.o.f., uważa się w razie nabycia w drodze kupna - cenę ich nabycia. Przy czym za cenę nabycia uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji, oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. W przypadku importu cena nabycia obejmuje cło i podatek akcyzowy od importu składników majątku.
Stosownie do art. 22d ust. 2 u.p.d.o.f. środki trwałe wprowadza się do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych zgodnie z art. 22n u.p.d.o.f., najpóźniej w miesiącu przekazania ich do używania. Późniejszy termin wprowadzenia uznaje się za ujawnienie środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 4 u.p.d.o.f.
Na mocy art. 22h ust. 1 pkt 1 i 4 u.p.d.o.f. odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem art. 22k u.p.d.o.f., począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek lub wartość wprowadzono do ewidencji (wykazu), z zastrzeżeniem art. 22e u.p.d.o.f., do końca tego miesiąca, w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z ich wartością początkową lub w którym postawiono je w stan likwidacji, zbyto lub stwierdzono ich niedobór; suma odpisów amortyzacyjnych obejmuje również odpisy, których, zgodnie z art. 23 ust. 1 u.p.d.o.f., nie uważa się za koszty uzyskania przychodów. Natomiast od ujawnionych środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych nieobjętych dotychczas ewidencją, odpisów amortyzacyjnych dokonuje się począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym te środki lub wartości zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.
Zgodnie z art. 535 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.), przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę. Okoliczność, iż nabywca zapłacił sprzedawcy ze środków pieniężnych uzyskanych z kredytu, nie ma wpływu na możliwość zaliczenia maszyny do środków trwałych, jeżeli sprzedawca w momencie zakupu maszyny przeniósł na kupującego własność rzeczy i wydał mu tą rzecz.