Szybko postępujący rozwój technologiczny, za którym nie nadążają dotychczas zdobyte umiejętności oraz niedostosowanie dostępnej oferty szkoleniowej do potrzeb osób w zakresie doskonalenia ich kompetencji cyfrowych to główne przyczyny wykluczenia cyfrowego osób starszych - tak wynika z ankiet przeprowadzonych wśród biegłych rewidentów w ramach projektu Efektywni50+. Krajowa Izba Biegłych Rewidentów, która była patronem projektu, postanowiła walczyć z tym zjawiskiem.

Portal otwartych zasobów edukacyjnych ( kibr.wwsi.edu.pl) ma na celu przeciwdziałanie zjawisku wykluczenia cyfrowego wśród biegłych rewidentów poprzez zapewnienie im dostępu do darmowych szkoleń internetowych. Szkolenia mają podnieść kompetencje cyfrowe w zakresie analizy danych, raportowania, sprawozdawczości oraz organizacji przechowywania dokumentów. Kursy szkoleniowe udostępnione na portalu powstały z myślą o pracownikach, którzy ukończyli 50 rok życia. Twórcy programu dołożyli starań, by zarówno treści merytoryczne, jak i metody i techniki szkolenia odpowiadały rzeczywistym potrzebom i oczekiwaniom tej właśnie grupy.

Zobowiązanie zjazdowe

Projekt powołania portalu otwartych zasobów edukacyjnych to realizacja jednego z działań w ramach programu przyjętego podczas czerwcowego Krajowego Zjazdu Biegłych Rewidentów. Nowe władze zobowiązały się wówczas przeciwdziałać wykluczeniu cyfrowemu wśród biegłych rewidentów.

Patronem edukacyjnym portalu jest Warszawska Wyższa Szkoła Informatyki.