W przyjętej 15 lutego b.r. opinii Komisja uważa, że zaproponowane zmiany do art. 136 TFUE w żaden sposób nie zmienią uprawnień Unii Europejskiej. Ponadto sądzi ona, że zmiany te mogą zostać przyjęte w ramach uproszczonej procedury zmiany Traktatu, ponieważ dotyczą one polityki i wewnętrznych działań Unii.
Opinia Komisji jest kolejnym etapem na drodze zmian umożliwiających ustanowienie europejskiego mechanizmu stabilizacyjnego. W dniu 16 grudnia 2010 r. rząd Belgii przedłożył Radzie Europejskiej wniosek dotyczący decyzji Rady Europejskiej zmieniającej art. 136 TFUE w odniesieniu do stałego mechanizmu stabilizacyjnego dla państw członkowskich, których walutą obiegową jest euro. Dnia 20 grudnia 2010 r. Rada Europejska przeprowadziła konsultacje z Komisją Europejską w sprawie tego wniosku, zgodnie z art. 48 ust. 6 akapit drugi Traktu o Unii Europejskiej.
Ponieważ krajowe procedury zatwierdzenia powinny zacząć się jak najszybciej, aby umożliwić utworzenie mechanizmu stabilizacyjnego przed zakończeniem obowiązywania obecnego mechanizmu tymczasowego, Rada Europejska zwróciła się do Komisji o udzielenie opinii do marca 2011 r., tak aby Rada Europejska mogła przyjąć decyzję na swoim posiedzeniu w dniach 24-25 marca 2011 r. Przyjęta 15 lutego b.r. przez Komisję opinia stanowi odpowiedź na tę prośbę.
Przewodniczący José Manuel Barroso oświadczył: „Decyzja ta ma dla nas fundamentalne znaczenie. Dowodzi, jak bardzo zależy nam na obronie wspólnej waluty i zagwarantowaniu stabilności finansowej w obliczu nierównowagi ekonomicznej, której doświadczyły niektóre państwa członkowskie i której trzeba zaradzić. Ten mechanizm to niezbędne uzupełnienie ram traktatowych”.
Propozycja Rady Europejskiej dotyczy wprowadzenia do art. 136 TFUE nowego ust. 3:
„3. Państwa członkowskie, których walutą jest euro, mogą ustanowić mechanizm stabilizacyjny podlegający uruchomieniu w sytuacji, gdy jest to konieczne do zagwarantowania stabilności całej strefy euro. Udzielenie wymaganej pomocy finansowej w ramach mechanizmu uzależnione będzie od spełnienia rygorystycznych warunków”.
Z opinii Komisji jasno wynika, że zaproponowane zmiany do Traktatu ani nie zwiększają ani nie zmniejszają kompetencji Unii. Zmiany w Traktacie powinny być postrzegane w kontekście wniosków ustawodawczych Komisji służących wzmocnieniu zarządzania gospodarczego i nadzoru budżetowego państw członkowskich w ramach strefy euro. Komisja będzie aktywnie współdziałała z ministrami finansów strefy euro w celu dalszego dopracowania szczegółów dotyczących działania europejskiego mechanizmu stabilizacyjnego.

Opracowanie: Rafał Bujalski,
Artykuł pochodzi z programu System Informacji Prawnej LEX on-line