W przedmiotowej sprawie spółka produkująca papier wykorzystuje parę w procesie technologicznym. Spółka wytwarza parę we własnej kotłowni węglowej. W okresie zimowym para wykorzystywana jest także do ogrzewania budynków zakładowych. Spółka wskazała, że na koniec roku 2011 posiadała zapas węgla, pochodzącego od kontrahenta z dostaw dokonanych w 2011 r. Zapas ten został zużyty w 2012 r.

Spółka zadała pytanie czy zużyty w 2012 r. miał węglowy, pochodzący z zapasów zgromadzonych przez nią w 2011 r. podlega opodatkowaniu podatkiem akcyzowym w roku 2012 w momencie zużycia.

Zdaniem spółki, zużycie w roku 2012 miału węglowego, pochodzącego z zapasu z roku 2011 nie podlega opodatkowaniu podatkiem akcyzowym w roku 2012 w momencie zużycia, ponieważ zgodnie z art. 163 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym w okresie do 1 stycznia 2012 r. zwalnia się od akcyzy węgiel objęty pozycją CN 2701, przeznaczony do celów opałowych. Wobec powyższego obowiązek podatkowy z tytułu podatku akcyzowego od zapasu miału węglowego niezużytego na dzień 31 grudnia 2011 r., powstał już w momencie wystawienia faktur przez kontrahenta dostarczającego miał węglowy, jednakże na podstawie art. 163 ust. 1 ustawy, transakcja ta była objęta zwolnieniem. Obowiązek podatkowy nie mógł powstać ponownie - w odniesieniu do tego samego towaru - z chwilą jego zużycia. Spółka uważa więc, że nie jest zobowiązana do naliczania i odprowadzania podatku akcyzowego od czynności zużycia w 2012 roku miału węglowego, bowiem obowiązek podatkowy w odniesieniu do tegoż miału powstał z chwilą jego nabycia w roku 2011.

Organ podatkowy uznał stanowisko spółki za nieprawidłowe. Organ, co prawda uznał, że sam fakt posiadania po dniu 1 stycznia 2012 r. zapasów wyrobów węglowych nie spowodował powstania obowiązku podatkowego, a co za tym idzie spółka nie stała się z dniem 2 stycznia 2012 r. podatnikiem akcyzy, ponieważ posiadanie wyrobów węglowych nie jest przedmiotem opodatkowania akcyzą. Wyroby węglowe są opodatkowane w momencie sprzedaży podmiotowi, który zużyje wyroby węglowe i nie będzie korzystał z żadnego zwolnienia ze względu na przeznaczenie.

Jednakże w sytuacji, gdy spółka posiadając zapasy wyrobów węglowych nabyte przed dniem 2 stycznia 2012 r. zużyła te wyroby po dniu 1 stycznia 2012 r. na cele opałowe nie uprawniające do zwolnienia od akcyzy w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, to podlegały one opodatkowaniu z tytułu ich użycia na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej - zgodnie z art. 9a ust. 2 pkt 9 ustawy o podatku akcyzowym. Obowiązek podatkowy w tym przypadku powstawał systematycznie w miarę zużywania tych wyrobów węglowych. W takiej sytuacji, Spółka zobowiązana jest składać deklaracje podatkowe i dokonywać rozliczenia akcyzy od zużytych wyrobów węglowych.

Organ zwrócił też uwagę, że zasada jednokrotności opodatkowania akcyzą wyrobów węglowych obowiązuje dopiero od dnia 2 stycznia 2012 r. Zatem, wyroby węglowe zakupione przez spółkę w roku 2011 i przeznaczone do celów grzewczych tej zasadzie nie podlegały, lecz korzystały ze zwolnienia od akcyzy a ich zużycie w roku 2012 podlegało opodatkowaniu.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 24 sierpnia 2012 r., ILPP3/443-115/12-2/TW