Jakim dokumentem rozliczać transakcje oddziału polskiego z jego czeską spółką matką?
Chodzi np. o usługi transportu, przesunięcie towarów. Istnieją sprzeczne interpretacje - jedne mówią o fakturze VAT (co pozwala na WNT i WDT), a drugie o wewnętrznym dokumencie, który dotyczy tylko kosztu i podatku dochodowego.
Świadczenie usług między spółką a jej zagranicznym oddziałem nie jest czynnością podlegającą VAT i nie powinny być dokumentowane fakturami VAT.
Za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów uznaje się przemieszczenie towarów z Polski do innego kraju. Ta czynność winna być udokumentowana fakturą VAT.
Sposób udokumentowania transakcji pomiędzy oddziałem polskim a jego czeską spółką matką jest uzależniony przede wszystkim od przedmiotu transakcji oraz charakteru organizacyjnego oddziału przedsiębiorstwa.
Organy podatkowe wielokrotnie zajmowały stanowisko (np. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 27 czerwca 2008 r., ITPP2/443-341/08/AW), iż aby doszło do świadczenia usług podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, muszą - co do zasady - być spełnione łącznie następujące przesłanki:
1. świadczenie musi mieć charakter odpłatny,
2. świadczenie musi być uznane za wykonane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
3. świadczenie mus być wykonane na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej mniemającej osobowości prawnej,
4. świadczenie nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu ustawy.
Nieziszczenie się przynajmniej jednej z wyżej wymienionych przesłanek oznacza, iż dana czynność nie stanowi świadczenia usług podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Biorąc pod uwagę powyższe w adekwatnej sytuacji Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w cytowanej interpretacji stwierdził, iż usługi świadczone przez Oddział w Polsce na rzecz jednostki macierzystej nie są czynnościami wykonywanymi na rzecz innego podmiotu, lecz mają charakter tzw. czynności wewnątrzzakładowych (realizowanych w ramach jednego podmiotu). W związku z powyższym czynności te nie spełniają definicji świadczenia usług na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług, zatem nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i w konsekwencji nie powinny być dokumentowane fakturami VAT.
Podstawą prawną do powyższych wniosków był art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) - dalej u.p.t.u. i art. 8 ust. 1 u.p.t.u. oraz wyroku jaki wydał Europejski Trybunał Sprawiedliwości w dniu 23 marca 2006 r. orzekając, że świadczenie usług między spółką a jej zagranicznym oddziałem nie jest czynnością podlegającą VAT.
Czynność taka winna więc być dokumentowana dla celów rozliczenia z podatku dochodowego dowodem wewnętrznym, o którym mowa w art. 20 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn.: Dz. U. z 2009 r. Nr 152, poz. 1223 z późn. zm.).
Zupełnie inaczej będzie przedstawiała się sytuacja, gdy w wyniku transakcji pomiędzy oddziałem a spółką matką dojdzie do przemieszczenia towarów. z terytorium RP na terytorium państwa członkowskiego innego niż RP.
Jak wyjaśnia Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w interpretacji z dnia 18 lutego 2005 r., PP/443-134-3-GK/04 w takiej sytuacji "dojdzie do wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. Powyższe wynika z art. 13 ust. 3 ustawy, który stanowi, iż za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów uznaje się również przemieszczenie przez podatnika, o którym mowa w art. 15 u.p.t.u., lub na jego rzecz towarów należących do jego przedsiębiorstwa z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, które zostały przez tego podatnika na terytorium kraju w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa wytworzone, wydobyte, nabyte, w tym również w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, albo sprowadzone na terytorium kraju w ramach importu towarów, jeżeli mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika na terytorium tego innego państwa członkowskiego. Czynność ta winna być udokumentowana fakturą VAT, na podstawie art. 106 ust. 1 u.p.t.u.".
Stanowisko to potwierdzone zostało również przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji z dnia 20 czerwca 2006 r., PPB1-449/12/06/I.
Warto również wspomnieć o sposobie wyceny takiej dostawy. Jak wyjaśnia Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji Indywidualnej z dnia 7 października 2008 r., ITPP2/443-602/08/AP w adekwatnej sytuacji, przedmiotowe transakcje stanowią szczególny przypadek wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, dla której podstawę opodatkowania stanowi cena nabycia lub koszt wytworzenia towarów, zatem w fakturach wystawianych dla oddziału, dokumentujących te transakcje, Spółka nie powinna uwzględniać marż handlowych stosowanych prze siebie przy transakcjach sprzedaży.