Osoba fizyczna prowadzi agencję reklamową, w której sprzedaje koszulki oraz nadruki na koszulki. Często zdarza się, że koszulki są rozdawane przez dostawców jako próbniki na targach - wówczas osoba ta opisuje tę koszulkę jako próbnik, zawiesza na wieszaku w firmie i pokazuje klientom.
W jaki sposób powinno być udokumentowane zdarzenie otrzymania próbników?
Czy urząd skarbowy może domagać się dodatkowych wyjaśnień dotyczących tych koszulek (np. podczas sprawdzania poprawności sporządzenia spisu z natury)?
Nieodpłatne otrzymanie koszulek powinno być potwierdzone dokumentem sporządzonym (podpisanym) przez obie strony - zarówno dającego, jak otrzymującego - i określającym cel przekazania. Może to być np. protokół przekazania.
Podatnik musi umieć udowodnić urzędowi skarbowemu pochodzenie posiadanych towarów - także otrzymanych nieodpłatnie próbek.
Zgodnie z przepisem art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) przychodami są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Jednak nieodpłatne otrzymanie próbek towarów od ich producentów (lub sprzedawców hurtowych) w celu późniejszego nieodpłatnego ich przekazania nabywcom, nie ma charakteru handlowego, a zatem nie stanowi dla przedsiębiorcy przysporzenia majątkowego i nie powinno być traktowane jako przychód z tytułu nieodpłatnego świadczenia.

Jak stwierdziła Izba Skarbowa w Łodzi w piśmie z dnia 14 listopada 2006 r., PB I-2/4117/IN? 19/PUS Ł-G/06/MM, http://sip.mf.gov.pl: "Zgodnie z opisanym stanem faktycznym powyższy przepis nie będzie miał zastosowania, gdyż otrzymane od kontrahentów zagranicznych próbki odczynników chemicznych nie stanowią przedmiotu obrotu handlowego, nie posiadają wartości handlowej, służą jedynie do celów reklamowych i marketingowych promujących dany towar. Prowadzona przez podatnika działalność gospodarcza polega głównie na dystrybucji chemikaliów laboratoryjnych, w ramach której kontrahenci zagraniczni (producenci i dostawcy) przekazują nieodpłatnie próbki towarów, tj. odczynników chemicznych, które następnie podatnik przekazuje nieodpłatnie potencjalnym odbiorcom w celu przetestowania ich jakości i przydatności. W przypadku próbek zadanie podatnika sprowadza się do pośrednictwa w ich przekazywaniu między producentami a finalnymi odbiorcami. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż firma podatnika nie ponosi z tego tytułu żadnych kosztów, ani nie osiąga przychodów. Pełnomocnik zaznacza, iż otrzymane próbki odczynników chemicznych nie są wprowadzane do obrotu jednostki, "nie zostają" w spółce i tym samym nie mają wpływu na zwiększenie zasobów majątkowych jednostki, ani też nie powiększają wartości towarów handlowych będących przedmiotem działalności firmy podatnika. W związku z powyższym przekazanie materiałów reklamowych, o których mowa powyżej nie kreuje w firmie podatnika dodatkowego przychodu w formie nieodpłatnego świadczenia w myśl przepisów art. 14 ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych."
Do udowodnienia źródła pochodzenia posiadanych towarów i sposobu ich wykorzystania zobowiązany jest jednak zawsze podatnik. To on w przypadku kontroli musi umieć wykazać, iż posiadany towar nie był wcześniej zakupiony i ujęty w kosztach uzyskania przychodów. W tym celu warto zatem zgromadzić odpowiednie dokumenty - na przykład protokół przyjęcia, podpisany zarówno przez siebie, jak przez przekazującego próbki, określający ilość próbek i sposób ich wykorzystania. Dla celów dowodowych towary otrzymane jako próbki warto ponadto przechowywać odrębnie i ewidencjonować ich wykorzystanie (przekazanie).