Zorganizował ją polski oddział Międzynarodowego Stowarzyszenia Podatkowego (International Fiscal Association - IFA), organizacji zajmującej się analizą i rozwojem międzynarodowego i porównawczego prawa w zakresie finansów publicznych, głównie w zakresie prawa podatkowego.
Konferencja obejmowała różnorodną tematykę, m.in. porównanie przepisów w zakresie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania w poszczególnych państwach Unii Europejskiej, orzecznictwo Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości i jego wpływ na prawo podatkowe w krajach Unii Europejskiej, problematykę cen transferowych, interpretacji podatkowych oraz kwestie związane z neutralnością VAT.
Uczestnicy konferencji podkreślali, że rozwój handlu międzynarodowego, wzrost liczby inwestycji zagranicznych, migracje ludzi i kapitału spowodowało konieczność uregulowania sposobu opodatkowania transakcji z udziałem podmiotów zagranicznych oraz stworzenia norm kolizyjnych mających zastosowanie, gdy dwa (lub więcej) państw chcą opodatkować ten sam dochód. Eksperci wskazywali na to, że w dobie funkcjonowania internetu często nie ma potrzeby, aby doradca podatkowy, którego klient ma siedzibę w innym państwie przebywał w państwie swojego klienta. Jeśli występuje taka sytuacja lub też doradca podatkowy przebywa np. tylko kilka dni w roku w państwie siedziby podatnika często powstają wątpliwości co do tego, gdzie ma być opodatkowany dochód z pomocy prawnej udzielanej klientowi. Trudności w określeniu miejsca osiągania dochodu występują zwłaszcza w Europie, w strefie Schengen, gdzie nie ma granic i niemożliwe jest sprawdzenie terminów pobytu osoby w danym kraju.
Uczestnicy konferencji podkreślali ważną rolę orzecznictwa Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości i jego wpływ na prawo podatkowe poszczególnych państw członkowskich UE. Zdaniem ekspertów na orzecznictwo ETS wpływ ma różnica w harmonizacji podatków pośrednich i bezpośrednich w poszczególnych krajach UE. Zwracano uwagę, że bardzo duża liczba spraw, które napływają do ETS powodują, że „rozmywa się” kiedyś jednolita linia orzecznicza tego Trybunału w wielu sprawach.
Sporo miejsca poświęcono też analizie porównawczej interpretacji podatkowych w systemie podatkowym w różnych państwach UE. W niektórych krajach (np. w Holandii, Luksemburgu) interpretacje podatkowe są bezpłatne. W części krajów interpretacje nie są publikowane. Nie wszędzie też istnieje możliwość zaskarżenia interpretacji do sądu administracyjnego, bowiem w niektórych krajach interpretacje nie mają charakteru wiążącego organ podatkowy, który je wydał. W większości państw zmiana prawa może wywołać konieczność zmiany wydanej interpretacji.
Prelegenci wskazywali na konieczność dążenia do nakładania takich samych obciążeń podatkowych na rezydentów i osoby nie będące rezydentami w odniesieniu do tego samego przedmiotu opodatkowania i przy takich samych możliwościach jego zapłaty, bez względu na miejsce powstania dochodu. Podkreślano też konieczność zapewnienia właściwego podziału dochodu podatkowego z transakcji transgranicznych pomiędzy państwami. Wskazywano również, że państwa, w których stawki podatkowe dla firm są niskie wygrywają na tym zwiększonym napływem inwestycji zagranicznych.
W konferencji wzięli udział m.in. przedstawiciele: Krajowej Rady Doradców Podatkowych, Ministerstwa Finansów, eksperci z firm: Wardyński i Wspólnicy, Accreo Taxand, Baker & McKenzie, PricewaterhouseCoopers, Ernst & Young, MDDP, White & Case oraz eksperci z wielu innych firm doradztwa podatkowego z Europy i świata.
Jakie wygląda przyszłość systemów podatkowych po akcesji nowych państw do UE?
Przyszłość krajowych systemów podatkowych nowych państw członkowskich Unii Europejskiej była tematem pierwszej środkowoeuropejskiej konferencji w Warszawie.