Pytanie

Dokonuję zakupów licencji od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej - mających miejsce zamieszkania w krajach UE i poza krajami UE. Zakupione licencje są od razu sprzedawane dalej (działam jak sklep internetowy).
Jakie mam obowiązki w momencie zapłaty za licencję?
Czy mam obowiązek pobrać podatek dochodowy?
Na podstawie jakiego artykułu?
Jakie deklaracje i w jakich terminach mam obowiązek przygotować?
Czy osoby fizyczne muszą przedstawić mi certyfikat rezydencji?
Jak wygląda pełen zakres obowiązków podatkowych jakie mnie będą dotyczyć?

Odpowiedź

Polski podmiot – jako płatnik – będzie musiał pobrać zryczałtowany 20 proc. podatek dochodowy i odprowadzić go do urzędu skarbowego. Jeśli zagraniczny podmiot przedstawi certyfikat rezydencji, to wówczas będzie można zastosować (zwykle) niższą stawkę podatku, wynikającą z konkretnej umowy międzynarodowej.

Uzasadnienie

Muszę zastrzec od razu, że zakładam, iż zakupywane licencje dotyczą czego innego, niż programów komputerowych. W odniesieniu bowiem do licencji do programów komputerowych rzecz przedstawia się nieco inaczej (zob. Uwagi). Dlatego też powyższa odpowiedź dotyczy przede wszystkim sytuacji, w której nabywane licencje nie obejmują oprogramowania komputerowego. Zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - dalej u.p.d.o.f., takie przychody co do zasady podlegają podatkowi w Polsce.

Jak stanowi przepis art. 29 ust. 1 pkt 1 u.p.d.o.f. podatek dochodowy od uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez osoby o ograniczonym obowiązku podatkowym przychodów z praw autorskich lub z praw pokrewnych, z praw do projektów wynalazczych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również ze sprzedaży tych praw, z należności za udostępnienie tajemnicy receptury lub procesu produkcyjnego, za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego, handlowego lub naukowego, w tym także środka transportu, oraz za informacje związane ze zdobytym doświadczeniem w dziedzinie przemysłowej, handlowej lub naukowej (know-how) - pobiera się w formie ryczałtu w wysokości 20 proc. przychodu.
Zgodnie zatem z polskimi przepisami przychody osób zagranicznych z należności licencyjnych podlegają w Polsce 20 proc. zryczałtowanemu podatkowi.

Okoliczność, że podatnik sprzedający Wam licencje będzie miał (przedstawi Wam) certyfikat rezydencji powoduje, że niewątpliwie można zastosować przepisy stosownej umowy międzynarodowej o unikaniu podwójnego opodatkowania. Przepisy poszczególnych umów o unikaniu podwójnego opodatkowania przewidują niższe stawki podatku od należności licencyjnych, zwykle wynoszące 10 proc. (choć są umowy przewidujące 5 proc. stawkę podatku, ale są i takie, w których przewidziano 15 proc. stawkę podatku).

Płatnikiem zryczałtowanego podatku będzie osoba wypłacająca wynagrodzenie (art. 41 ust. 4 u.p.d.o.f. ) Zryczałtowany podatek powinna pobrać przy wypłacie przychodu. W terminie do 20.dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym uzyskano przychód, powinna odprowadzić go na konto właściwego dla siebie (jako płatnika) urzędu skarbowego. Na zakończenie roku, w terminie do końca stycznia roku następnego, będziecie musieli Państwo złożyć w swoim urzędzie skarbowym deklarację PIT-8AR.Dla podmiotów z państw obcych, które są osobami fizycznymi, uzyskujących dochody w postaci należności licencyjnych należy przygotować: w terminie do końca lutego roku następnego po wypłacie dywidendy imienne informacje o wysokości przychodu z tego tytułu, sporządzone według ustalonego wzoru. Są one przygotowywane na drukach IFT-1 (wzór zawarty jest w załączniku nr 11 do Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 stycznia 2011 r. w sprawie określenia niektórych wzorów oświadczeń, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, Dz. U. Nr 25, poz. 131). Na pisemny wniosek odbiorcy należności płatnik (czyli Wy) jest obowiązany do sporządzenia i przesłania podatnikowi informacji IFT-1 w terminie 14 dni od złożenia wniosku.

Sporządzenie informacji jednorazowej nie zwalnia płatnika od sporządzenia informacji całorocznej do końca lutego. Wszystkie sporządzane informacje IFT-1 należy także przekazać urzędom skarbowym, którymi kierują naczelnicy urzędów skarbowych właściwi w sprawach opodatkowania osób zagranicznych. Właściwość ta została określona w przepisach § 5 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2002 r. w sprawie właściwości organów podatkowych, Dz. U. Nr 240, poz. 2069 z późn. zm.). Będzie to urząd właściwy w Państwa województwie dla podatników zagranicznych.

Uwagi

W większości umów o unikaniu podwójnego opodatkowania jakie zawarła Polska nie kwalifikuje się wprost należności płaconych za użytkowanie, bądź prawo do użytkowania programu komputerowego jako należności licencyjnych. W związku z tym sądy administracyjne uważają, że takie należności wypłacane podmiotom zagranicznym, w przypadku zastosowania umowy międzynarodowej niezaliczającej takich należności do należności licencyjnych, nie podlegają zryczałtowanemu podatkowi w Polsce.
Przykładowo w wyroku z 4 września 2006 r., III SA/Wa 1400/06, Rzeczpospolita. z 5 września 2006 r. WSA w Warszawie stwierdził, że skoro na podstawie polskiego prawa autorskiego programy komputerowe nie stanowią dzieła literackiego ani naukowego, to na mocy umowy międzynarodowej (która nie odnosiła się wprost do programów komputerowych, lecz do opłat za prawa do dzieł literackich i naukowych) opłaty za korzystanie z nich nie są należnościami licencyjnymi. Tym samym nie mogą podlegać opodatkowaniu podatkiem u źródła, czyli w Polsce, na zasadach określonych dla należności licencyjnych. Zob. także wyrok NSA z 23 maja 2005 r., III SA/Wa 630/2005.
Należy wszakże zauważyć, że z poglądem tym nie zgadzają się wciąż organy podatkowe (mimo konsekwentnej linii orzecznictwa sądowego).

Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Głównego Księgowego

Przywołane akty prawne:

Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.)