Pytanie

Nasza firma dokonała restrukturyzacji pracowników i pod koniec roku będzie dokonywana wypłata wynagrodzeń, odpraw i odszkodowań z tego tytułu. Jednocześnie otrzymaliśmy prośbę o przesunięcie terminu wypłaty na dzień 1 stycznia 2014 r.
Czy wypłata w takiej dacie nie wiąże się zarówno dla nas jak i naszych pracowników z negatywnymi konsekwencjami?

Odpowiedź

Wypłata świadczeń 1 stycznia nie powinna wywołać negatywnych konsekwencji. Oczywiście będzie to oznaczało powstanie przychodu w nowym roku i wtedy należało będzie rozliczyć świadczenia. Dla pracodawcy oznacza to więc więcej pracy - będzie musiał rozliczyć także styczeń.

Uzasadnienie

W myśl art. 282 § 1 pkt 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) - dalej k.p. kto, wbrew obowiązkowi nie wypłaca w ustalonym terminie wynagrodzenia za pracę lub innego świadczenia przysługującego pracownikowi albo uprawnionemu do tego świadczenia członkowi rodziny pracownika, wysokość tego wynagrodzenia lub świadczenia bezpodstawnie obniża albo dokonuje bezpodstawnych potrąceń, podlega karze grzywny od 1000 zł do 30.000 zł.

Pracodawca nie powinien się jednak obawiać kary. Zgodnie bowiem z art. 85 k.p. wypłaty wynagrodzenia za pracę dokonuje się co najmniej raz w miesiącu, w stałym i ustalonym z góry terminie. Wynagrodzenie za pracę płatne raz w miesiącu wypłaca się z dołu, niezwłocznie po ustaleniu jego pełnej wysokości, nie później jednak niż w ciągu pierwszych 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego. Jeżeli ustalony dzień wypłaty wynagrodzenia za pracę jest dniem wolnym od pracy, wynagrodzenie wypłaca się w dniu poprzedzającym. Oznacza to, że wypłata należności za grudzień w dniu 1 stycznia nie powinna skutkować ukaraniem pracodawcy.

Należy jednak podkreślić, iż skoro wypłata ma być dokonana w styczniu, to będzie to przychód styczniowy u pracowników. Pracodawca będzie musiał zatem odprowadzić zaliczki do 20 lutego, a w następnym roku sporządzić PIT-4R i PIT-11, a pracownik będzie musiał rozliczyć się za kolejny rok. Uwzględniając jednak fakt, że prośba na pewno pochodziła od pracownika, nie będzie miał on zastrzeżeń. Można założyć, że w danym roku przekroczył próg skali podatkowej określonej w art. 27 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) i woli przerzucić przychody na rok następny, gdzie nie wiadomo, jakie będzie miał przychody i ile wyniesie jego podatek.