Spółka Jawna działająca w Polsce pragnie zaciągnąć pożyczkę pieniężną nieoprocentowaną w Euro od kontrahenta z UE, z którym od wielu lat współpracujemy. Powyższa pożyczka miałaby być przeznaczona na zakup materiałów do produkcji wyrobów gotowych dla tegoż kontrahenta.  Jakie konsekwencje w podatku dochodowym od osób fizycznych rodzi otrzymanie takiej pożyczki?

Otrzymanie pożyczki, w tym pożyczki w walucie obcej od kontrahenta unijnego, samo w sobie nie wywołuje skutków w podatku dochodowym od osób fizycznych. Skutki takie powstaną dopiero w związku z zapłatą odsetek od przedmiotowej pożyczki względnie ich kapitalizacją - odsetki te będą mogły zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Ponadto spłata pożyczki zaciągniętej w walucie obcej prowadzi do powstania różnic kursowych - stanowiących przychody lub koszty uzyskania przychodów podatników.


Kwoty otrzymywanych (jak również udzielanych) przez podatników podatku dochodowego pożyczek są neutralne podatkowo, tj. nie generują u nich przychodów (zob. art. 14 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm. - dalej u.p.d.o.f.), jak również kosztów uzyskania tych przychodów (zob. art. 23 ust. 1 pkt 8 lit. a) u.p.d.o.f.). Przychody i koszty uzyskania przychodów (w omawianym przypadku - koszty uzyskania przychodów) powstają natomiast na skutek kapitalizacji odsetek od pożyczek oraz zapłaty tych odsetek (zob. art. 14 ust. 3 pkt 1 i 2 u.p.d.o.f. oraz art. 23 ust. 1 pkt 8 lit. a) i pkt 32 u.p.d.o.f.).

W konsekwencji zaciągnięcie przedmiotowej pożyczki od kontrahenta unijnego nie wywoła u Państwa żadnych skutków w podatku dochodowym od osób fizycznych. Skutki takie powstaną dopiero w związku z zapłatą odsetek od przedmiotowej pożyczki (względnie ich kapitalizacją) - odsetki te będą mogły zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Zważywszy, że przedmiotowa pożyczka udzielona jest w euro (i zapewne w euro będzie spłacana), konieczne będzie przeliczanie wartości odsetek na złote. Do przeliczenia kwot wyrażonych w walutach obcych stosuje się kurs średni ogłaszany przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu (zob. art. 22 ust. 1 u.p.d.o.f.).

Jednocześnie spłata przedmiotowej pożyczki spowoduje powstanie u Państwa różnic kursowych. Zakładając, że różnice kursowe ustalacie Państwo na zasadach określonych w art. 24c u.p.d.o.f., dodatnie różnice kursowe (stanowiące Państwa przychody) powstawać będą w zakresie, w jakim wartość pożyczki (części pożyczki odpowiadającej spłacanej racie kapitałowej) w dniu jej otrzymania będzie wyższa od wartości pożyczki (części pożyczki, tj. raty kapitałowej) w dniu jej spłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni (zob. art. 24c ust. 2 pkt 5 w zw. z art. 24c ust. 9 u.p.d.o.f.). Z kolei ujemne różnice kursowe (stanowiące Państwa koszty uzyskania przychodów) powstawać będą w zakresie, w jakim wartość pożyczki (części pożyczki odpowiadającej spłacanej racie kapitałowej) w dniu jej otrzymania będzie niższa od wartości tej pożyczki (części pożyczki, tj. raty kapitałowej) w dniu jej spłaty, przeliczonej również według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni (zob. art. 24c ust. 3 pkt 5 u.p.d.o.f. w zw. z art. 24c ust. 9 u.p.d.o.f.).