Pytanie

Jakie obowiązki w zakresie podatku akcyzowego ciążą na przedsiębiorcy nabywającym samochody za granicą i dokonującym ich sprzedaży na terytorium kraju?

Odpowiedź

W zależności od tego, czy samochody osobowe są przywożone z kraju trzeciego (i ma miejsce ich import), czy też są przywożone z innego państwa członkowskiego (i dochodzi do nabycia wewnątrzwspólnotowego), obowiązki akcyzowe podmiotu dokonującego tych czynności będą różne.

Uzasadnienie

Regulacje dotyczące podatku akcyzowego są zawarte w ustawie o podatku akcyzowym - dalej u.p.a. Jak wynika z art. 100 ust. 1 u.p.a. , w przypadku samochodu osobowego przedmiotem opodatkowania akcyzą jest:
1) import samochodu osobowego niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym;
2) nabycie wewnątrzwspólnotowe samochodu osobowego niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym;
3) pierwsza sprzedaż na terytorium kraju samochodu osobowego niezarejestrowanego na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym:
a) wyprodukowanego na terytorium kraju,
b) od którego nie została zapłacona akcyza z tytułu czynności, o których mowa w pkt 1 albo 2.
Z powyższego wynika zatem, że przywóz samochodów, czy to z kraju trzeciego (import), czy to z innego państwa członkowskiego (nabycie wewnątrzwspólnotowe) podlega akcyzie. Jeśli akcyza ta zostanie prawidłowo (w odpowiedniej wysokości) rozliczona, to wówczas sprzedaż takiego samochodu w kraju nie podlega już akcyzie.

W przypadku importu samochodów rozliczenie należnej akcyzy następuje łącznie z należnościami przywozowymi (cłem). W myśl przepisów art. 27 ust. 1 u.p.a. w przypadku importu podatnik jest obowiązany do obliczenia i wykazania kwoty akcyzy, z uwzględnieniem obowiązujących stawek akcyzy:
1) w zgłoszeniu celnym,
2) w przypadku stosowania procedur uproszczonych odpowiednio w: zgłoszeniu niekompletnym lub zgłoszeniu uproszczonym, lub wpisie do ewidencji - oraz w zgłoszeniu uzupełniającym, w rozumieniu przepisów prawa celnego.

Jeśli samochody są przywożone z innego państwa członkowskiego (następuje ich nabycie wewnątrzwspólnotowe) podatnik powinien złożyć, bez wezwania organu podatkowego, deklarację uproszczoną (AKC-U), właściwemu naczelnikowi urzędu celnego w terminie 14 dni, licząc od dnia powstania obowiązku podatkowego, nie później jednak niż w dniu rejestracji samochodu osobowego na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym. Natomiast w terminie 30 dni, licząc od dnia powstania obowiązku podatkowego, nie później jednak niż w dniu rejestracji samochodu osobowego na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym, podatnik powinien dokonać obliczenia i zapłaty na rachunek właściwej izby celnej, akcyzy z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego.
Podatnik wykonujący działalność gospodarczą w powyższym zakresie nie ma obowiązku rejestrowania się dla celów podatku akcyzowego (składania zgłoszenia AKC-R). Obowiązek ten dotyczy tylko podatników prowadzących działalność gospodarczą w zakresie wyrobów akcyzowych, a samochody osobowe nie są wyrobami akcyzowymi (tylko innymi towarami opodatkowanymi akcyzą).

Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Głównego Księgowego

Przywołane akty prawne:

Ustawa z 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 108, poz. 626 z późn. zm.)