Podatnik prowadzi działalność gospodarczą - komis samochodowy. Ma zamiar sprowadzać samochody z zagranicy, zakupione od osób fizycznych oraz firm.
Jakie ma obowiązki w zakresie akcyzy?

Podatnik powinien się zarejestrować dla celów akcyzy. Powinien również składać comiesięczną deklarację akcyzową.
Rozliczenie akcyzy należnej od poszczególnych nabyć samochodów będzie się jednak odbywać każdorazowo za pośrednictwem deklaracji uproszczonych AKC-U.
Obowiązki w zakresie akcyzy - w związku ze sprowadzaniem samochodów z innych państw członkowskich EU - będą takie same, niezależnie od tego, czy samochód jest kupowany od firmy, czy też od osoby fizycznej.
W przypadku sprowadzenia samochodu z innego państwa unijnego mamy do czynienia z wewnątrzwspólnotowym nabyciem tych samochodów. Wskazać w tym miejscu należy, że opodatkowaniu akcyzą podlega tylko sprowadzenie do Polski samochodów osobowych (przed ich pierwszą rejestracją w kraju). Samochody inne niż osobowe przywożone do Polski - akcyzie nie podlegają.
Sprowadzenie samochodu osobowego z Unii (przed jego pierwszą rejestracją) podlega natomiast akcyzie. Wynika to z brzmienia art. 100 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2009 r. Nr 3, poz. 11 z późn. zm.) - dalej u.p.a.
W związku ze sprowadzeniem takiego samochodu podatnik powinien się rozliczyć z akcyzy.

Podstawą opodatkowania akcyzą jest w tym przypadku kwota, jaką podatnik jest obowiązany zapłacić za samochód osobowy (art. 104 ust. 1 pkt 2 u.p.a.). Należy jednak zauważyć, że jeśli deklarowana podstawa opodatkowania bez uzasadnionej przyczyny znacznie odbiega od średniej wartości rynkowej tego samochodu osobowego, organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej wzywa podatnika do zmiany wysokości podstawy opodatkowania lub wskazania przyczyn uzasadniających podanie jej wysokości w kwocie znacznie odbiegającej od średniej wartości rynkowej samochodu osobowego. Jeśli podatnik nie poda uzasadnionych przyczyn albo nie zmieni ceny, to wówczas organ podatkowy przy pomocy biegłego może ustalić sam podstawę opodatkowania akcyzą.
Przeliczenia kwot wyrażonych w euro (ewentualnie innej walucie) na złotówki dokonuje się według bieżącego kursu średniego waluty obcej wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski w dniu powstania obowiązku podatkowego. Obowiązek podatkowy - biorąc pod uwagę, że własność samochodu będzie przechodziła na podatnika jeszcze zagranicą - będzie powstawał z chwilą przemieszczenia samochodu do Polski. Należy zatem zastosować kurs z dnia, w którym samochód znalazł się w Polsce.

Zgodnie z przepisem art. 105 u.p.a. stawka akcyzy na samochody osobowe wynosi:
1) 18,6% podstawy opodatkowania - dla samochodów osobowych o pojemności silnika powyżej 2.000 centymetrów sześciennych;
2) 3,1% podstawy opodatkowania - dla pozostałych samochodów osobowych.
W związku z nabyciem wewnątrzwspólnowym samochodu należy złożyć deklarację uproszczoną AKC-U. Deklaracja ta powinna być złożona właściwemu naczelnikowi urzędu celnego w ciągu 14.dni od dnia powstania obowiązku podatkowego.

Akcyzę należy zapłacić w terminie 30 dni od dnia przemieszczenia samochodu do Polski, nie później jednak niż w dniu rejestracji samochodu osobowego na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym. Akcyzę należy zapłacić na rachunek właściwej izby celnej (a nie urzędu celnego).
Zgodnie z brzmienie art. 16 u.p.a. powinien się Pan zarejestrować dla celów akcyzy (złożyć zgłoszenie AKC-R).

Podatnik w zasadzie powinien składać również comiesięczną deklarację akcyzową (art. 21 ust. 1 u.p.a.). Wprawdzie przepisy zastrzegają, że obowiązku składania comiesięcznych deklaracji akcyzowych nie mają m.in. podmioty składające deklaracje uproszczone, lecz jednocześnie przepisy te odsyłają jedynie do deklaracji uproszczonych składanych przez niezarejestrowanych handlowców (art. 62 u.p.a.) oraz przez podmioty nabywające wyroby akcyzowe z akcyzą zapłaconą na terytorium państwa członkowskiego (art. 78 u.p.a.).