Pytanie

Prowadzę stację paliw. Oprócz sprzedaży detalicznej prowadzę też sprzedaż hurtową. Miesięcznie sprzedaż hurtowa ma wartość średnio 10 milionów złotych. Od 1 października 2013 r. w związku z nowymi przepisami o odpowiedzialności solidarnej powinienem dokonać rejestracji tak, aby moi klienci byli w jakiś sposób zabezpieczeni w razie mojej niewypłacalności.
Czy jest to obowiązkowe?
Jakie to są koszty?
Gdzie należy to zgłaszać?

Odpowiedź

Okoliczność, że dany sprzedawca jest wpisany do rejestru podatników, którzy złożyli kaucję gwarancyjną, może być dla jego potencjalnych nabywców okolicznością zachęcającą do nabywania paliw właśnie u niego. Daje bowiem tym nabywcom pewność, że nie zostaną pociągnięci do odpowiedzialności solidarnej za jego zobowiązania podatkowe.

Uzasadnienie

Obowiązujące od 1 października 2013 r. nowe przepisy ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054) – dalej u.p.t.u., istotnie nakładają odpowiedzialność solidarną na nabywców pewnych towarów (w tym m.in. paliw silnikowych), gdyby okazało się, że ich sprzedawca był podmiotem nierzetelnym i nie odprowadził należnego podatku od sprzedaży.

Zgodnie z przepisem art. 105a ust. 3 u.p.t.u. odpowiedzialności solidarnej nie stosuje się, jeżeli na dzień dokonania dostawy towarów łącznie były spełnione następujące warunki:
a) podmiot dokonujący dostawy towarów był wymieniony w wykazie prowadzonym przez Ministra Finansów,
b) wysokość kaucji gwarancyjnej (która jest wpłacana, aby uzyskać wpis do powyższego rejestru), odpowiadała co najmniej jednej piątej kwoty podatku należnego przypadającej na dostawy towarów dokonane w danym miesiącu na rzecz danego podatnika lub kaucja ta wynosiła co najmniej 3 000 000 zł.

Tak więc faktycznie – okoliczność, że dany sprzedawca jest wpisany do rejestru podatników, którzy złożyli kaucję gwarancyjną, może być dla jego potencjalnych nabywców okolicznością zachęcającą do nabywania paliw właśnie u niego. Daje bowiem tym nabywcom pewność, że nie zostaną pociągnięci do odpowiedzialności solidarnej za jego zobowiązania podatkowe.
W myśl art. 105b ust. 1 u.p.t.u. podmiot dokonujący dostawy towarów, o których mowa w załączniku nr 13 do ustawy, nieposiadający zaległości podatkowych, może złożyć w urzędzie skarbowym kaucję gwarancyjną stanowiącą zabezpieczenie zapłaty podatku w związku z dokonywaniem dostaw tych towarów. Warunek nieposiadania zaległości podatkowych ocenia się według stanu na dzień składania kaucji gwarancyjnej.
Wysokość kaucji gwarancyjnej powinna odpowiadać co najmniej jednej piątej kwoty podatku należnego od przewidywanej przez podmiot w danym miesiącu wartości sprzedaży towarów, o których mowa w załączniku nr 13 do ustawy, z tym że nie może być niższa niż 200 000 zł.

Podmiot może wybrać jedną lub więcej z następujących form kaucji gwarancyjnej:
1) depozyt pieniężny złożony na wyodrębniony rachunek urzędu skarbowego;
2) gwarancja bankowa lub ubezpieczeniowa; przepis art. 33e Ordynacji podatkowej stosuje się odpowiednio;
3) pisemne nieodwołalne upoważnienie organu podatkowego, potwierdzone przez bank lub spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową, do wyłącznego dysponowania, do wysokości składanej kaucji gwarancyjnej, środkami pieniężnymi zgromadzonymi na rachunku prowadzonym w tym banku lub w tej kasie.

Kaucja gwarancyjna może zostać złożona bezterminowo albo z określonym terminem ważności, liczonym w miesiącach, jednak nie krótszym niż 12 kolejnych miesięcy kalendarzowych.
Jak precyzuje art. 105c ust. 1 u.p.t.u. minister właściwy do spraw finansów publicznych prowadzi w formie elektronicznej wykaz podmiotów dokonujących dostawy towarów, o których mowa w załączniku nr 13 do ustawy, które złożyły kaucję gwarancyjną. Wykaz jest udostępniany w Biuletynie Informacji Publicznej ministra właściwego do spraw finansów publicznych.

Naczelnik urzędu skarbowego niezwłocznie, jednak nie później niż następnego dnia roboczego po dniu wydania postanowienia o przyjęciu kaucji gwarancyjnej, wprowadza do wykazu następujące dane podmiotu, który złożył kaucję gwarancyjną:
1) imiona i nazwisko lub nazwę;
2) numer, za pomocą którego jest on zidentyfikowany na potrzeby podatku;
3) wysokość złożonej kaucji gwarancyjnej.