Pytanie

Podatnik prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą wykorzystywał w swym przedsiębiorstwie samochód osoby na podstawie umowy leasingu operacyjnego. W związku z zakończeniem okresu umowy podatnik wykupił samochód za niewielką cenę, zgodnie z umową leasingu. Faktura została wystawiona na działalność podatnika, jednakże auto nie będzie wykorzystywane w działalności ani wprowadzone do ewidencji środków trwałych.
Czy taką transakcję można potraktować jako "wykup prywatny"?
Jakie będą konsekwencje podatkowe przy umowie darowizny samochodu na członka rodziny zaraz po wykupie z leasingu?

Odpowiedź

Podatnik może potraktować nabycie opisanego samochodu jako wykup prywatny i w rezultacie nie musi dokonać opodatkowania VAT darowizny tego samochodu.

Uzasadnienie

Żaden przepis ustaw o podatkach dochodowych lub ustawy o podatku od towarów i usług nie zabrania dokonać zmiany przeznaczenia nabytego towaru i przeznaczenia go na potrzeby osobiste dopiero po otrzymaniu faktury. Można np. komputer kupiony na firmę osoby fizycznej prowadzącej jednoosobowo działalność gospodarczą przeznaczyć na potrzeby własne i nie wprowadzać go w ogóle na stan firmy. Identycznie postępujemy otrzymując fakturę wykupu na opisany w pytaniu samochód. Nie odliczamy VAT i nie wpisujemy faktury do rejestru VAT naliczonego, ponieważ nie zamierzamy wykorzystywać samochodu do czynności opodatkowanych.

Traktujemy zatem opisaną transakcję jako wykup prywatny. Konsekwentnie darowizna prywatnej własności nie jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług. Zgodnie bowiem z art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług , darowizna towarów jest opodatkowana VAT tylko wtedy, gdy daruje ją podatnik, który miał prawo do odliczenia VAT przy nabyciu towaru będącego przedmiotem darowizny. W opisanym stanie faktycznym takiego prawa nie było.

Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Doradcy Podatkowego

Przywołane akty prawne:

Ustawa z 11 marca 2004 o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.)