Pytanie

W jaki sposób refakturować koszty za usługi hotelowe i bilety lotnicze naszego kontrahenta?
My ze swojej strony otrzymaliśmy fakturę VAT marża.
Jakie stawki VAT powinniśmy zastosować przy fakturowaniu tej usługi?

Odpowiedź

Organy podatkowe dopuszczają możliwość refakturowania usług opodatkowanych na zasadach VAT marża. Jeżeli podatnik refakturuje na kontrahenta usługę turystyczną bez doliczania jakiejkolwiek marży (czyli obciąża kontrahenta po cenie zakupu usługi), to marża wyniesie 0 zł i kwota podatku należnego nie wystąpi. Transakcję tę trzeba będzie udokumentować fakturą (tu: fakturą zawierającą adnotację "procedura marży dla biur podróży"). Ponieważ jednak podstawa opodatkowania i VAT należny nie wystąpi, transakcja, o której mowa, nie będzie wykazana w deklaracji VAT.

Uzasadnienie

Refakturowanie polega na zafakturowaniu przez jeden podmiot innemu podmiotowi, odsprzedaży usług bez doliczania marży, a celem jest przeniesienie kosztów przez podmiot refakturujący na podmiot, który z danych usług faktycznie korzysta. Refaktura jest więc zwykłą fakturą, tyle że wystawioną przez podmiot pośredniczący pomiędzy właściwym usługodawcą, a rzeczywistym nabywcą tej usługi. W rezultacie więc ostateczne obciążenie spoczywa nie na pierwotnym nabywcy usługi, lecz na jej rzeczywistym użytkowniku.

Organy podatkowe uznają, że opodatkowanie w systemie marży ma zastosowanie również przy refakturowaniu kosztów. Przykładowo Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 21 czerwca 2011 r., IPPP1-443-500/11-2/PR stwierdził, że jeżeli podatnik refakturuje na kontrahenta (w analizowanym przez organ przypadku) usługę turystyczną bez doliczania jakiejkolwiek marży (czyli obciąża kontrahenta po cenie zakupu usługi), to marża wyniesie 0 zł i kwota podatku należnego nie wystąpi.

Podobnie wskazał Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji z 10 września 2010 r., IBPP1/443-549/10/AW. Wynika z niej, że gdy podatnik dokonuje odsprzedaży zakupionych uprzednio usług udokumentowanych przez dostawców fakturą na zasadach marży bez doliczania swojej prowizji, czyli marży jako pośrednika (marża wynosi 0 zł), ma również obowiązek wystawienia faktury VAT MARŻA (w aktualnie obowiązującym stanie prawnym faktura wystawiona w systemie marży winna zawierać adnotację "procedura marży dla biur podróży") dokumentującej dokonaną przez niego odsprzedaż usługi turystycznej bez konieczności wykazywania w niej podatku należnego.

Podstawą opodatkowania przy wykonywaniu usług turystyki jest kwota marży pomniejszona o kwotę należnego podatku. Brak uzyskania marży na danej transakcji oznacza brak podstawy opodatkowania, a konsekwentnie i brak kwoty podatku. Tym samym transakcja ta nie będzie wykazana w deklaracji VAT.