Pytanie
Dostawca usługi recyklingu z UE wystawił w grudniu 2011 r. fakturę korygująca do usługi wykonanej w 2010 r.
Jaką stawkę VAT należy zastosować, sporządzając fakturę wewnętrzną do importu usług?
Odpowiedź
odpowiedzi udzielono: 30 stycznia 2012 r.
Mimo braku jednoznacznej regulacji prawnej należy przyjąć, iż faktura korygująca, która dotyczy czynności wykonanych do dnia 31 grudnia 2010 r. powinna być rozliczona według stawki VAT obowiązującej w roku 2010.
Uzasadnienie
Zarówno ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054) - dalej u.p.t.u., jak i ustawa z dnia 26 listopada 2010 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej (Dz. U. Nr 238, poz. 1578, z późn. zm.) nie rozstrzygają w sposób jednoznaczny, jaką stawkę podatku VAT należy zastosować w przypadku wystawienia faktury korygującej (in plus) do faktury, która dokumentuje czynność wykonaną w roku 2010.
Zgodnie z art. 41 ust. 14a u.p.t.u., w przypadku czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem, która została wykonana przed dniem zmiany stawki podatku, dla której obowiązek podatkowy powstaje w dniu zmiany stawki podatku lub po tym dniu, czynność ta podlega opodatkowaniu według stawek podatku obowiązujących dla tej czynności w momencie jej wykonania. A zatem o stawce podatku VAT decyduje, co do zasady, moment wykonania czynności – czynności wykonane w roku 2010 podlegają opodatkowaniu według stawki VAT 22%, natomiast stawka VAT 23% powinna mieć zastosowanie do czynności wykonanych w roku 2011. Nie wydaje się natomiast zasadne uznanie, iż o zastosowaniu nowej albo uprzednio obowiązującej stawki VAT rozstrzyga przyczyna wystawienia faktury korygującej – tzn. jeżeli faktura korygująca została wystawiona ze względu na okoliczności, które istniały w momencie wystawienia faktury pierwotnej (np. błąd rachunkowy), zastosować należy stawkę VAT przyjętą dla rozliczenia faktury pierwotnej, natomiast faktury korygujące wystawione na skutek okoliczności, które nie były znane w momencie wystawienia faktury pierwotnej (np. uzgodnienie innej ceny) powinny być rozliczone przy uwzględnieniu stawki podatku obowiązującej w momencie wystawienia faktury korygującej. Ryzyko takiej argumentacji wprawdzie nie może być całkowicie wykluczone, niemniej jednak nie wydaje się istotne.
Jeżeli zatem faktura korygująca dotyczyła usługi wykonanej w roku 2010 (a przyczyną wystawienia faktury korygującej nie jest świadczenie, które miało miejsce w roku 2011 – np. dodatkowa czynność wykonana w roku 2011), import usług powinien być rozliczony według stawki VAT obowiązującej w roku 2010 (czyli 22%). Jeżeli jednak przyczyną wystawienia faktury korygującej jest świadczenie, które miało miejsce w roku 2011 (np. kontrahent wykonał dodatkowe czynności w ramach usługi recyclingu), import usług powinien być rozliczony według stawki VAT obowiązującej w roku 2011 (czyli 23%).
Agnieszka Morska