Pytanie

Wprowadziłam środek trwały do ewidencji na podstawie wyceny rzeczoznawcy. Nie było VAT naliczonego, więc nie odliczyłam go przy zakupie. Teraz sprzedaję ten środek trwały.
Jaką stawkę VAT należy zastosować przy sprzedaży?
Czy ma to wpływ na strukturę sprzedaży?

Odpowiedź

Jeżeli rzecz stanowi towar używany a przy nabyciu podatnikowi nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego to dostawa korzysta ze zwolnienia od VAT. Skoro przedmiotem dostawy jest środek trwały sprzedaż zwolniona nie wpływa na wysokość proporcji.

Uzasadnienie

Zgodnie z dyspozycją przepisu art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług , zwalnia się od VAT dostawę towarów używanych, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Przy czym w ust. 2 tego samego artykułu zostało doprecyzowane, że przez towary używane rozumie się ruchomości, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku po nabyciu prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel - ten warunek jest wypełniony.

Zaznaczyć jednak trzeba, że prawo do odliczenia podatku naliczonego ma charakter obiektywny, co oznacza, że jeżeli podatnik sam zrezygnował z odliczenia, co do zasady nie wywiera to skutków podatkowych. Jeżeli jednak w analizowanej sytuacji w cenie nabytego składnika majątku nie było VAT, to należy przyjąć, iż podatnikowi nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego. W konsekwencji tego, jeżeli rzecz stanowi towar używany, to skoro przy nabyciu podatnikowi nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, dostawa korzysta ze zwolnienia od VAT.

Ze względu na to, że przedmiotem dostawy jest środek trwały sprzedaż zwolniona nie wpływa na wysokość proporcji. Jak bowiem stanowi przepis art. 90 ust. 5 ustawy o VAT do obrotu wyznaczanego dla ustalenia proporcji nie wlicza się obrotu uzyskanego z dostawy towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, oraz gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli są zaliczane do środków trwałych podatnika - używanych przez podatnika na potrzeby jego działalności.

Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Głównego Księgowego

Przywołane akty prawne

Ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.)