Pytanie

Jak prawidłowo zaksięgować darowiznę (przekazanie) materiałów oraz środków trwałych między jednostkami budżetowymi?

Odpowiedź

Z rozporządzenia ministra finansów z 5 lipca 2010 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 289) w sprawie szczególnych zasad rachunkowości budżetowej wynika, że nieodpłatnie otrzymane środki obrotowe zalicza się do pozostałych przychodów operacyjnych ujmowanych po stronie Ma konta 760 Pozostałe przychody operacyjne, natomiast środki trwałe ujmuje się na koncie 011 Środki trwałe.

Uzasadnienie

Rzeczowe środki obrotowe (materiały) otrzymane przez jednostkę budżetową w formie darowizny można ująć w księgach rachunkowych zapisem:
Wn konto 310 Materiały
Ma konto 760 Pozostałe przychody operacyjne.
W momencie wydania darowanych materiałów z magazynu do zużycia:
Wn konto 401 Zużycie materiałów i energi,
Ma konto 310 Materiały.
Jeśli wartość materiałów, zgodnie z przyjętą przez jednostkę polityką rachunkowości odnoszona jest bezpośrednio w koszty to nieodpłatne ich otrzymanie ewidencjonuje się zapisem:
Wn konto 401 Zużycie materiałów i energii,
Ma konto 760 Pozostałe przychody operacyjne.
Natomiast otrzymane środki trwałe ewidencjonuje się na koncie 011 Środki trwałe w korespondencji z kontem 800 Fundusz jednostki, na którym ujmuje się w szczególności nieodpłatne otrzymanie środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych oraz środków trwałych w budowie.