Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Doradcy Podatkowego

Osoba fizyczna (PKPiR) kupiła jako towar handlowy mieszkanie w marcu 2015 r. Ponieważ nie znalazła nabywcy postanowiła, że sama będzie tam mieszkać, czyli przekazuje to mieszkanie na cele osobiste. Skoro w marcu 2015 r. zaksięgowała to w kolumnie 10, a w grudniu 2015 r. chce przekazać na cele osobiste, to czy prawidłowe będzie księgowanie polegające na zmniejszeniu kolumny 10 o wartość po jakiej zakup mieszkania został uprzednio zaksięgowany?

Odpowiedź:

Przeznaczając towar handlowy na własne potrzeby podatniczka powinna wyksięgować (wystornować) z kosztów jego wartość.

Uzasadnienie:

Osoby prowadzące podatkową księgę przychodów i rozchodów księgują zazwyczaj zakup towarów handlowych pod datą wystawienia faktury. Zgodnie bowiem z art. 22 ust. 4 i 6b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) koszty uzyskania przychodów są potrącane tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione. Za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów w tym przypadku uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu. Jedynie w przypadku memoriałowego prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów koszty potrącane są w miesiącu osiągnięcia odpowiadających im przychodów.

Kupując zatem mieszkanie będące towarem handlowym w marcu 2015 r. podatniczka miała pełne prawo do zaliczenia wydatku do kosztów uzyskania przychodów. Brak sprzedaży mieszkania przed końcem roku skutkowałby wykazaniem go w remanencie końcowym, co zrównoważyłoby marcowy koszt uzyskania.

Podatniczka jednak przed końcem roku postanowiła przeznaczyć towar handlowy (mieszkanie) na własne potrzeby. Tym samym mieszkanie utraciło status towaru handlowego, a więc nie powinno być dalej w kosztach uzyskania. Podatniczka powinna zatem wyksięgować (wystornować) wartość mieszkania z kosztów uzyskania. Uważam, że powinna zrobić to w grudniu, ale istnieje ryzyko, że organy podatkowe mogłyby wskazać marzec, jako miesiąc właściwy do zrobienia korekty kosztów. Aby uwiarygodnić grudzień, jako miesiąc wystornowania koszów, podatniczka powinna sporządzić protokół przekazania mieszkania na własne potrzeby. Na protokole koniecznie trzeba zamieścić datę grudniową.

Tadeusz Szczupaczyński-Dotryw,

autor współpracuje z publikacją Vademecum Doradcy Podatkowego

Odpowiedzi udzielono 28.12.2015 r.