Czy tylko w tej części odliczymy VAT, czy od całości wartości nabycia nie bacząc na kwotę podatku VAT do odliczenia?

Odpowiedź:

Wskazana kwestia jest sporna. Według mnie prawidłowe jest wykazanie całej podstawy opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia części do pojazdu samochodowego.

Uzasadnienie:

Kwoty podatku naliczonego (w tym wynikające z kwot podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowych nabyć) odliczanego od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi wykazywane są w poz. 44 i 46 deklaracji VAT-7/VAT-7K. Dotyczy to również sytuacji, gdy kwota podatku naliczonego jest ograniczona do 50% na podstawie art. 86a ust. 1 ustawy z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2017 r., poz. 1221 ze zm.) – dalej u.p.t.u.

Kwestią sporną jest przy tym, w jakiej wysokości w przypadkach takich powinna być wykazywana wartość netto w poz. 43 lub 56. W mojej ocenie w przypadkach takich w poz. 43 lub 45 wykazywana powinna być cała wartość netto (wartość netto w proporcjonalnie mniejszej wysokości powinna być według mnie wykazywana jedynie w przypadkach, gdy podatek jest odliczany częściowo na podstawie przepisów art. 90 u.p.t.u.), gdyż przepisy nie przewidują, aby ograniczana na podstawie art. 86a ust. 1 u.p.t.u. była również wysokość podstawy opodatkowania.
Zastrzec jednak należy, że można się również spotkać ze stanowiskiem, iż w omawianych przypadkach w poz. 43 lub 45 należy jednak wykazywać połowę wartości netto. Jest to też częściej spotykany wśród podatników sposób postępowania.
Niestety, w omawianej kwestii brak jest jednoznacznych wyjaśnień organów podatkowych lub sądów administracyjnych. Uniemożliwia to jednoznaczne wskazanie prawidłowego sposobu postępowania.

Tomasz Krywan, autor współpracuje z publikacją Vademecum Doradcy Podatkowego
Odpowiedzi udzielono 1.08.2017 r.
 

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Vademecum Doradcy Podatkowego
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów