Odpowiedź:

W przypadku likwidacji spółki z o.o., jej majątek pozostały po zaspokojeniu lub zabezpieczeniu wierzycieli dzieli się między wspólników w stosunku do ich udziałów (art. 286 § 2 ustawy z 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych – tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1030 z późn. zm. – dalej k.s.h.). Oznacza to, że wartość pozostała do podziału jest dzielona przez liczbę udziałów i określona jej część przypada na udział. Należy dodać, że umowa spółki może określać inne zasady podziału majątku likwidowanej spółki pomiędzy wspólników.

Uzasadnienie:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 851 z późn. zm.) – dalej: u.p.d.o.p., dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest również wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej lub spółki. Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 3 u.p.d.o.p. – wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją spółki z o.o., zalicza się do dochodów z udziału w zyskach osoby prawnej. Określając dochód (przychód) z udziału w zyskach osób prawnych, należy pamiętać, że zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 22 u.p.d.o.p., do przychodów nie zalicza się m.in. wartości majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej lub spółki – w części stanowiącej koszt nabycia lub objęcia udziałów (akcji) w tej spółce lub udziałów w zyskach tej osoby prawnej.
Zatem, dochodem podlegającym opodatkowaniu jest nadwyżka pomiędzy przypadającym na danego wspólnika przychodem z podziału majątku likwidowanej spółki z o.o. a kwotą poniesionych wydatków na objęcie lub nabycie jej udziałów. Dochody (przychody) otrzymane w związku z likwidacją spółki kapitałowej opodatkowuje się według stawki 19% otrzymanego przychodu (art. 22 ust. 1 u.p.d.o.p.). Spółka z o.o. w likwidacji, dokonując podziału majątku i wypłaty z tego tytułu środków pieniężnych lub wydania rzeczy, ma obowiązek, jako płatnik, na podstawie art. 26 ust. 1 u.p.d.o.p. pobrać w dniu dokonania wypłaty (wydania rzeczy) zryczałtowany podatek dochodowy.
Za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w razie otrzymania w związku z likwidacją osoby prawnej lub spółki, z zastrzeżeniem ust. 10b uważa się ustaloną przez podatnika wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej (art. 16g ust. 1 pkt. 5 u.p.d.o.p.). Ustęp 10b. w art.16g u.p.d.o.p. dotyczy otrzymania w związku z likwidacją osoby prawnej lub spółki środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, które uprzednio zostały wniesione do tej osoby prawnej lub spółki jako wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części albo komercjalizowanej własności intelektualnej wnoszonej przez podmiot komercjalizujący, natomiast z treści pytania wynika, że udziały zostały objęte za wkład pieniężny w kwocie 7.000.000 zł.
Należy dodać, że wartość majątku likwidacyjnego otrzymanego przez spółkę, na podstawie art. 22 ust. 4, 4a i 4d u.p.d.o.p., podlegać będzie zwolnieniu od podatku dochodowego od osób prawnych, pod warunkiem przekazania Spółce likwidowanej, działającej jako płatnik zryczałtowanego podatku dochodowego, pisemnego oświadczenia o spełnianiu warunków wymienionych w art. 22 ust. 4 pkt 1-4.
Niestety w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych brak jest szczególnych regulacji dotyczących ustalania wysokości kosztu uzyskania przychodów w wyniku zbycia majątku likwidacyjnego. Także stanowisko organów podatkowych w tej sprawie nie jest jednoznaczne. Niektóre z nich stały na stanowisku, że „w przypadku odpłatnego zbycia składnika majątku stanowiącego środek trwały otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej podatnicy mają prawo do rozpoznania w kosztach podatkowych wartości początkowej nabytego środka trwałego ustalonej na dzień jego nabycia, pomniejszonej o dokonane odpisy amortyzacyjne oraz powiększonej o ewentualne nakłady. Taki pogląd wyraziła m.in. Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacjach: z 13 września 2012 r. (IPPB3/423-481/12-2/KK) oraz z 27 kwietnia 2012 r. (IPPB3/423-61/12-2/MS).
W innych interpretacjach, m.in.: Izby Skarbowej w Bydgoszczy 
z 22 stycznia 2014 r. (ITPB4/423-149c/13/TK), Izby Skarbowej 
w Poznaniu z 15 listopada 2013 r. (ILPB4/423-329/13-3/DS) oraz Izby Skarbowej w Katowicach z 25 października 2013 r. (IBPBI/2/423-949/13/MO) można spotkać się z poglądem, że w przypadku sprzedaży majątku likwidacyjnego po stronie sprzedającego powstaje dochód do opodatkowania równy przychodowi, co oznacza, że cała cena sprzedaży jest podstawą opodatkowania, bez możliwości pomniejszenia tej wartości o koszty uzyskania przychodu. Stanowisko fiskusa w kwestii braku możliwości pomniejszenia przychodu ze sprzedaży majątku uzyskanego po likwidacji spółki kapitałowej o wartość rynkową tego majątku wynika z braku rzeczywistego wydatku związanego z uzyskaniem tego przychodu. Zdaniem organów podatkowych, z wydatkiem musi się wiązać poniesienie określonego, trwałego ciężaru finansowego (majątkowego), np. uiszczenie kwoty pieniężnej (zapłaty) lub wydanie udziałów. W przypadku natomiast otrzymania majątku likwidacyjnego o poniesieniu jakiegokolwiek wydatku nie może być mowy.

Tomasz Krywan, autor współpracuje z publikacją Vademecum Doradcy Podatkowego
Odpowiedzi udzielono 31.05.2016 r.