Pytanie

Prowadzona jest działalność gospodarcza m.in. nauka języków obcych (PKPiR). Podatnik chciałby m.in. udzielać korepetycji z języka obcego.
Jak rozliczyć korepetycje?
Jak ująć takie przychody i jak je udokumentować, jeśli korepetycje udzielane mają być uczniom?
Czy ma tu zastosowanie kasa fiskalna?

Odpowiedź

Jeżeli podatnik uzyskuje przychody z działalności gospodarczej polegającej na udzielaniu korepetycji to przychód z tego tytułu winien wykazywać w PKPiR. Usługi nauki języków obcych korzystają ze zwolnienia od VAT a jako usługi edukacyjne również z rejestracji za pomocą kasy rejestrującej.

Uzasadnienie

Zgodnie z dyspozycją przepisu art. 24a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych , osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, wykonujące działalność gospodarczą, są obowiązane prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów albo księgi rachunkowe, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający ustalenie dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy, w tym za okres sprawozdawczy, a także uwzględniać w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych informacje niezbędne do obliczenia wysokości odpisów amortyzacyjnych.

PKPiR winna być prowadzona zgodnie z przepisami rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów , a według takiej przychody z tytułu świadczenia usług ewidencjonuje się w kolumnie 7 księgi. To oznacza, że alokując przychody z tytułu udzielania korepetycji w źródle pozarolnicza działalność gospodarcza i prowadząc PKPiR należy w tej właśnie kolumnie wykazywać przychody. Jeżeli podatnik - wykonując świadczenia zwolnione od VAT - nie będzie czynnym podatnikiem VAT, nie może wystawiać faktur VAT. Nawet gdyby posiadał status czynnego podatnika, w sytuacji w której nabywcą jest osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej nie występuje obowiązek fakturowania, a dokument taki wystawiany jest jedynie na żądanie nabywcy.

Z kolei przy braku statusu czynnego podatnika VAT na żądanie wystawiany jest rachunek, o którym mowa w przepisach art. 87-88 Ordynacji podatkowej . Ze względu na to, że udzielanie korepetycji stanowi usługę edukacyjną, świadczenia takie, na podstawie § 2 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących w związku z poz. 29 załącznika do tego rozporządzenia korzystają ze zwolnienia od obowiązku ewidencjonowania w kasie rejestrującej.

pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Głównego Księgowego